30/04/2024
Milyen jó kis poszt!! Sajnos rengeteg ilyen lovat látni, igen is mutogatni kell, hogy felnyíljanak a szemek!
Egy fiatal csikóra nem ülünk fel, mert még nem elég fejlett testileg és szellemileg. Egy sánta lóra nem ülünk fel, mert a terhelés nem tesz jót neki. Egy kórosan alulfejlett hátizomzatú lovon lovagolni mégis széles körben elfogadott dolog. 💥
Az edzés célja a fizikai állapot javítása – ha mégis visszafejlődött izomzat az eredményünk, valami nincs rendben.
Az alulfejlett hátizom nem képes megfelelően ellátni szerepét lovaglás közben. ➡️ Nem tudja megtartani a lovas súlyát és stabilizálni a törzset, ez pedig a hátizomzat, a gerinc, valamint idővel az egész test túlterheléséhez, további fájdalmakhoz vagy sérülésekhez vezet.
Ilyenkor a ló háta „üres” vagy „lyukas”, illetve gyakran a nyak mar előtti szakaszán is megfigyelhető egy bemélyedés. Ezt az állapotot sokan soványságnak tudják be, pedig izomhiányról van szó. Ebben az állapotban a ló nem alkalmas lovaglásra, hiszen, ha tovább terheljük az amúgy is elhalt izmokat, nem adunk esélyt a regenerációra.
Ha szétnézünk magunk körül, hány, ilyen lovat látunk napi munkában? Talán a saját lovunk is így néz ki?
Lótulajdonosként nagyon nehéz kritikusnak lenni magunkkal szemben – hiszen nem szeretne senki szándékosan ártani a lovának. A jóhiszeműség viszont nem jelenti azt, hogy mindent jól is fogunk csinálni❗️ Sokszor foggal-körömmel ragaszkodunk a bevett szokásainkhoz, mert mikor beismerjük, hogy hibáztunk, beismerjük azt is, hogy fájdalmat okoztunk a lovunknak.
Tévedni emberi dolog, de csak az tud a javulás útjára lépni, aki tanul a saját hibáiból.