05/03/2024
Dilatační kardiomyopatie psů (srdeční slabost)
Proč je důležité provádět preventivní vyšetření srdce? Není nic horšího, když u svého psa zjistíte během jeho aktivního života, kdy na něm nic nepozorujete, při preventivním vyšetření, že vlastně pes je vážně nemocný.
Kdo se s tím setkal, ten ví o čem je řeč. Bohužel v dnešní době, kdy se u whippetů kryje bezhlavě a vše co se uchovní, bez znalostí původů, páry se sestavují tak, že nemají, ani jeden z rodičů zdravotní vyšetření, kdy se nehledí na barvu, na typ atd.., ale o tom není řeč. Preventivní vyšetření neznamená, že přestože rodiče budou v pořádku, že jejich děti nemohou nemocnět. Pokud nebude mít vyšetření alespoň pět generací předků, nikdy nebude záruka, že štěně je zdravé, ona ta záruka tedy nebude nikdy. Zatím není zcela prokázáno, o tom vedou veterináři diskuze, že je DCM dědičné. Článků na internetu o DCM je mnoho, tento vychází pouze ze základních informací. Velice pěkná studie je od MVDr Romana Kvapila. Tento článek určitě vyvolá diskuzi a také spekulace proč vznikl, ano máme vyšetřené feny, máme vyšetření i u otců štěňat a ano vyskytl se u nás JEDEN případ. Chci tímto apelovat na chovatele, aby věnovali tomuto problému pozornost.
Rebecca E. Gompf, DVM, MS, DACVIM (Cardiology)
ZÁKLADNÍ INFORMACE
Popis
Dilatační kardiomyopatie je onemocnění, při kterém se srdeční sval slábne a ochabuje a srdeční komory se rozšiřují. Srdce není schopno dostatečně pumpovat krev do těla, zvíře ztrácí energii a tekutina unikající z cév se hromadí v plicích a břišní dutině. Jak se srdce rozšiřuje, chlopně mezi síněmi a komorami přestávají těsnit, což srdce ještě více zatěžuje. Častým následkem bývá nepravidelný srdeční rytmus.
Příčiny
Dilatační kardiomyopatie je častější u velkých a obřích plemen a také u kokršpanělů.
Ve většině případů není přesná příčina onemocnění nalezena, ale vada je dědičná v určitých liniích boxerů a dobrmanů. Nedostatek aminokyselin taurinu a L-karnitinu může být příčinou u amerických kokršpanělů, zlatých retrívrů a novofundlandských psů. Mezi méně časté příčiny sekundární kardiomyopatie patří zánět srdečního svalu (myokarditida), hormonální problémy (štítná žláza, nadledviny) a vysoké dávky chemoterapeutika doxorubicinu.
Klinické příznaky
Příznaky se většinou objevují náhle. Jedny z prvních příznaků jsou snížená výkonnost, slabost a studené p***y. Může se vyvinout kašel, ztráta chuti k jídlu a zrychlené, ztížené dýchání. Můžeme zaznamenat i zvětšené břicho naplněné tekutinou a ztrátu svaloviny.
Diagnostické testy
Než můžeme přistoupit k vyšetření srdce a dalších orgánů závislých na srdeční funkci, psi s vážnými příznaky musí být nejprve stabilizováni. Vyšetření může zahrnovat:
• rentgen hrudníku a břicha
• ultrazvukové vyšetření srdce
• v případě nepravidelného rytmu EKG
• laboratorní krevní testy včetně hormonálních a vyšetření tekutiny v dutině břišní
OŠETŘENÍ A NÁSLEDNÁ PÉČE
Možnosti léčby
Při vážném srdečním selhávání je pes většinou hospitalizován a stabilizován za použití léků podporujících tvorbu moči (např. Furosemid), kyslíkové terapie a odsátím tekutiny z hrudní a břišní dutiny. Potom co je pes stabilizován, pokračujeme už podáváním léků v tabletách jako např.:
• Furosemid, diuretikum, který je podáván většinou doživotně, může být kombinován s jinými diuretiky jako spironolactonem, udržujícím nízký objem tělních tekutin.
• pro zlepšení kvality života a snížení zadržování tekutin v těle mohou být použity ACE inhibitory enalapril, benazepril nebo ramipril.
• Pimobendan je novější lék který rozšiřuje cévy a zvyšuje sílu srdečního stahu. Je většinou používán v kombinaci s jinými léky, diuretiky a ACE inhibitory.
• Digoxin se používá u psů s vážnějším srdečním selháváním a velmi rychlým srdečním rytmem způsobeným arytmiemi, jako např. fibrilace síní.
• Stále probíhá výzkum betablokátorů a jejich vlivu na kvalitu života psů s dilatační kardiomyopatií.. Betablokátory, jako např. Carvedilol, se spolu s blokátory vápníkových kanálů používají ke zpomalení srdečního rytmu při fibrilaci síní.
• Komorové arytmie jsou většinou léčeny mediletinem, mexiletinem s atenololem nebo sotalolem.
Psi se srdečním selháváním by neměli být krmeni slanými jídly, ke snížení příjmu soli mohou být použity speciální diety s nízkým obsahem soli. Pokud váš pes trpí zároveň nedostatkem taurinu, bude mu přidáván do krmení. Jako zdroj může sloužit i rybí olej. Dilatační kardiomyopatie jako následek jiných chorob se může sama vyřešit jakmile se podaří vyléčit vyvolávající chorobu.
Následná péče:
Kontrola je většinou plánovaná 7-14 dní po zahájení terapie. Může zahrnovat rentgen hrudníku, laboratorní vyšetření krve nebo ultrazvuk srdce. Další kontroly jsou plánovány dle stavu pacienta a vyvolávající příčiny. Pravidelné kontroly jsou nezbytné většinou po zbytek života.
Prognóza
Pokud se zjistí příčina vzniku dilatační kardiomyopatie, která je poté ošetřena, je prognóza dobrá. Takoví pacienti se mohou vyléčit a po několik let nevykazovat žádné příznaky onemocnění. U psů kde dilatační kardiomyopatie není následkem jiných onemocnění, ale vadou srdce je prognóza různá. Dobrmani a boxeři žijí pouze několik týdnů nebo měsíců. Jiná plemena žijí rok a víc. Prognóza je horší u psů s fibrilací síní, městnavým srdečním selháváním nebo špatně léčitelnými komorovými arytmiemi.
@ Beranová K.
(zdroj článku internet - www..zelenaveterinahorovice.cz)