Canis Ludens - Dog training

Canis Ludens - Dog training *A good dog is not born, a good dog is made*
Not just another dog trainer - but a certified service dog trainer.

As such I focus on gaining the dog's understanding cooperation. I have 15+ yrs of experience and a strong background in ethological methods.

És a tahó kutya gazdája magától kb soha nem lép közbe, hisz az ő kutyája remekül szórakozik. “Csak játszanak!”-kiabálja,...
01/07/2025

És a tahó kutya gazdája magától kb soha nem lép közbe, hisz az ő kutyája remekül szórakozik. “Csak játszanak!”-kiabálja, amikor szólsz neki.
Jól van b+, én meg idehívom Mike Tysont, ugyan játszana már veled egy kicsit…

👨‍🏫 A „bullying” szót munkahelyi vagy iskolai bántalmazás/kiközösítés során szokták használni.

🐕 Hasonló jelenséget a kutyák közötti interakciókban is megfigyelhetünk, szerintem sajnos egyre többször.

⚠️ A ,,bullying"-szerű viselkedések sok iskolánál/szemléletnél kívánatosak, hiszen pusztán dominancia, menő, "tiszta kommunikáció" és amúgy is, nyugodtan tegyék helyre egymást a kutyák!

🤦‍♀️⛔️ NEM, NE TEGYÉK! ⛔️🤦‍♀️

🔎 Jellemzői:

- csak az egyik kutya élvezi,

- akkor sem hagyja abba, ha a másik fél menekülne (de nem tud, mivel lenyomják, harapdálják, üldözik),

- az elszenvedő kutyán megfigyelhető behúzott farok, lefagyás, elfordulás, szájnyalás, elkerülés, stb.

- hiányzik a szerepcsere (ami az egészséges játék egyik ismérve),

- súlyos sérülésekkel is járhat!

➡️ Akár egy ilyen alkalom is traumatizáló hatással bírhat az elszenvedőre nézve és hát nem lepődtök meg, ha azt mondom, sokszor így "születnek" a reaktív kutyák.

💡 Fontos: mint ahogy a dominancia, úgy a bullying sem személyiségjegy!

🧔‍♂️ A gazdinak óriási szerepe van ennek kezelésében, hiszen sajnos ha egy kutya újra és újra sikerélményt szerez a másik bántalmazása során, ez a viselkedés rögzül és eszkalálódik.

📢 A megfelelő szocializáción túl a time-out (azonnali megszakítás és pihentetés) segíthet ilyen helyzetekben, de ha ez rendszeres, fordulj szakemberhez (mint például vagy , hiszen ezekhez csoportos munkára van szükség személyesen).

📌 Én úgy gondolom, hogy nem egyre több a "neveletlen kutya", hanem egyre több egészségtelen, káros viselkedés van normalizálva, ami iszonyúan megnehezíti a helyesen kommunikáló kutyák életét, akik emiatt sok lehetőségről lecsúsznak és megkapják a "problémás" jelzőt. Több olyan kutyával dolgoztam együtt, akikről korábban azt gondolták, hogy ők kezdeményezik a "balhét", majd jobban megvizsgálva ezeket a helyzeteket lehetett látni, hogy a kutyák pusztán védeni próbálták magukat...

Komplex téma, soktényezős, ez pedig most csak egy gondolatébresztő poszt. 🤓
-----

27/06/2025

Training for getting used to it lasted one week 💪

Van baj. Sokat elmond, hogy az első ilyen pudli-divatkevercs, a labradoodle agytrösztje rég megbánta tettét.
26/06/2025

Van baj. Sokat elmond, hogy az első ilyen pudli-divatkevercs, a labradoodle agytrösztje rég megbánta tettét.

Tények és tévhitek az új divat őrület kreálta hibrid fajtákról. Terítéken a MALTIPOO.
Az utóbbi években kiugróan megszaporodott az olyan hirdetések száma, ahol 120 ezer és 500 ezer között kínálnak „tenyésztők” maltipoo ( máltai és uszkár keverék) kiskutyákat hangzatos reklám szöveggel! Mi is ez?
Nézzünk egy konkrét példát: „… minőségi, gyönyörű, különleges maltipoo kiskutyák, hypoallergén, nem hull a szőre, játékos, gyerek barát természetű, intelligens, egészséges, mivel hibrid fajta.”
Tények: 1. minőségi – mitől lenne az? Ezeket a kutyákat senki nem minősíti, hivatalosan nem egy létező fajta, hanem keverék kutyák!
2. gyönyörű – na igen, minden kiskutya az, fajtától függetlenül. A máltai vagy az uszkár, mint fajtatiszta kutya is gyönyörű.
3. különleges – mitől lenne az? Lényegében egy egyszerű keverék kutya, két különböző fajta párosításának eredménye. Genetikai szerencsejáték! Nem lehet előre tudni, hogy melyik szülő génállományát örökli jobban.
4. hypoallergén – semmivel sem kevésbé, mint az uszkár, vagy a máltai szülő!
5. nem hull a szőre: az uszkárnak sem! A máltainak viszont egyedtől függően nagyon is hullhat!
6. játékos – mint minden kiskutya. Felnőtt kori viselkedése nagyban gazda- és nevelés függő!
7. gyerekbarát – alapjáraton minden egészséges kölyök barátságosan közelít a gyerekekhez, de amennyiben rossz tapasztalatok érik, akkor nincs az a fajta, amelyik nem fog harapással védekezni, ha bántják, macerálják és nem tud elmenekülni!
8. intelligens – attól még, hogy keverék nem lesz okosabb, sőt, ha veleszületett genetikai betegségben szenved, a törpe növés miatt vízfejű, akkor nehezen tanítható, vagy sosem lesz pl. szobatiszta. Kutyáknál is létezik a „szellemi fogyatékosság”!
9. egészséges – a keverék kutyákról elterjedt tévhit, hogy egészségesebbek, mint a fajtatiszták.
Nézzük a száraz valóságot: ha mindkét szülő vérvonala hordozza a genetikai rendellenességet, akkor az utód is beteg lesz, akkor is ha keveréknek született!!! Tény: a maltipoo kutyáknál semmivel sem kevesebb az előfordulása az örökletes betegségeknek. Sőt, több is, mivel a szülőket egyáltalán nem szűrik, hiszen úgyis keverék kutyák fognak születni! Konkrétan mire hajlamos a maltipoo: csípődiszpláziára, térdkalácsficamra, progresszív retina atrófiára, veleszületett szívbetegségekre, epilepsziára, légcsőszűkületre, szeparációs szorongásra, fogbetegségekre, főleg a gyomrot érintő problémákra és Addison-kórra.
Végezetül még egy fontos tény: a szaporító semmilyen garanciát nem vállal a tőle származó kutyára.
A maltipoon kívül egyéb hibrid fajta is szerepel a szaporítók repertoárjában! Ne felejtsük el, hogy kikből lesznek a hibrid fajták „tenyésztői” !!! Azok a szaporítók, akik nem hajlandóak a szabályozott, ellenőrzött fajtatiszta kutyatenyésztés előírásait, szűrővizsgálatait követni! Őket kizárólag csak az érdekli, hogy a kutyákból anyagi hasznot húzzanak! Volt már többször ilyen őrület, pl. a tzu-ki , amikor a shih-tzut párosították össze a yorkival, vagy a bi-yo (bichon-yorki mix). Ha egy divat-fajta kezd lecsengeni, akkor felturbóznak egy újabbat és a sok naiv vevő bedől a hangzatos reklámoknak és leperkálja a szaporítóknak a több százezret, pedig ha jól körülnézne a lakóhelyén és környékén a menhelyeken, sok-sok ilyen keverék kutyust találhat, kölyköket is szép számmal, töredék költségen. Arról már nem is beszélve, amikor pár hónap vagy év múlva előjönnek a bajok és ezek a drágán vásárolt hibridek a menhelyeken kötnek ki.
A vevő a hibás. A kereslet szab határt a kínálatnak. Aki hibrid, keverék kutyát vásárol a szaporítóktól, az az állatkínzást támogatja! Lehet mentegetőzni, tagadni, de ezek akkor is a tények, a szomorú valóság!

18/06/2025

A nyári hónapok közeledtével egy apró, de annál alattomosabb veszély leselkedik a kutyákra: a toklász❗️
Ezen fűféle növény kalász része könnyen bejuthat a kutyák fülébe, orrába, szemébe, mancsába – és komoly fájdalmat, sőt akár műtéti beavatkozást is okozhat. 🌾
Mire figyelj gazdiként?
• Séta után nézd át kutyád bundáját, főleg a mancsok között, a fül körül, hónaljnál, orrnál és a faroknál.
• Különösen figyelj a hosszabb szőrű vagy lógó fülű kutyákra!
• Ha fejrázást, sántítást, tüsszögést, vakarózást, nyalogatást, rágást, vagy szokatlan viselkedést tapasztalsz, ne halogasd: irány az állatorvos! 👨🏻‍⚕️👩🏼‍⚕️
Hogyan védekezhetsz?
• Kerüld a száraz, füves területeken való szaladgálást, ahol sok a toklász. ❌
• Rendszeres fésüléssel, trimmeléssel csökkentheted a megtapadás esélyét. Nyírást igénylő kutyák szőrét érdemes rövidre vágni, főleg a tappancsoknál! 🪮✂️

• Légy különösen elővigyázatos júniustól szeptemberig – ez a toklász szezonja!🔅

Ha már baj van, ne próbáljuk otthon eltávolítani a toklászt!

A toklász gyorsan halad befelé, és komoly szöveti sérüléseket is okozhat. Mindig fordulj állatorvoshoz, a gyors beavatkozás megelőzheti a komolyabb problémákat.

17/06/2025

🐺 DOMINANCIA – egy félreértés, amit még mindig sokan erőltetnek
Volt egyszer egy farkas, meg egy tudós...
A tudós: Dr. L. David Mech – a világ egyik legismertebb farkaskutatója.
Az 1970-es években Mech írt egy könyvet, amiben azt állította, hogy a farkasfalkában „alfa”, „béta” és „omega” szerepek vannak. Harc, rangsor, dominancia. Innen jött a domináns gazda – alárendelt kutya kép.
Ez a könyv berobbant a kutyakiképzés világába.
Akkoriban mindent ezzel magyaráztak:
„Ne hagyd, hogy a kutya átvegye az irányítást!”
„Mutasd meg, hogy te vagy a falkavezér!”
És jöttek is a „domináns” pórázrántások, hátfordítások, falkavezér-csatakiáltások.
Úgy tűnt, ez kontroll, rendszer, megoldás. (Meg hát az idomárok a cirkuszban már régebbről tudták, a megtöréses nevelés " működik".)
❌ Csak egy baj volt vele: nem volt igaz.
Mech később rájött, hogy hibázott.
A farkasokat, akiket tanulmányozott, fogságban tartották – vadidegen egyedekből összezárt csoportokat. Ez nem természetes falka, hanem börtönlakó farkas-verzió volt.
Amikor a ‘80-as évek végétől vadon élő farkasokat kezdett megfigyelni (Kanadában, Ellesmere-szigeten), teljesen más képet látott:
Ezek a falkák családok voltak.
Nem harc döntött a vezérségről, hanem egyszerűen a szülők vezettek.
Nem dominancia, hanem gondoskodás, tanítás és együttműködés.
📢 1999-ben Mech nyilvánosan kijelentette: „Tévedtem.”
A dominanciaelmélet hibás, és nem alkalmazható sem farkasokra, sem kutyákra úgy, ahogy azt korábban hitték.
Csak épp ez a rész már nem lett szenzáció. Nem ordították be a tévék. Nem tettek plakátra senkit, aki épp visszavonta a dominanciaelméletet.
💥 Akkor miért ragaszkodnak még mindig annyian hozzá?
Mert a dominancia elmélete egyszerű.
Mert hatalmat ad a kézbe.
Mert ha valami baj van, jólesik azt gondolni, hogy csak „nem elég erős a kontrollod”.
És persze ott vannak azok is, akik belül azt mondják:
„Én tudom jobban.”
„Engem ne oktassanak ki.”
„Én már 30 éve ezt csinálom.”
Ez a legveszélyesebb. Amikor az egó fontosabb lesz a tudománynál – és a kutyánál.
🧠 És mi történik ilyenkor a kutyával?
Sok kutya nem azért működik együtt, mert ért vagy élvez valamit.
Hanem mert fél.
Mert megtanulta, hogy a gazda hangja = stressz.
Mert kiszolgáltatott – és nincs máshová mennie.
Pont úgy, mint az emberi kapcsolatokban:
Amikor valaki rettegésben él, mégis marad – mert a félelemhez is ki lehet alakulni egy torz kötődésnek (ez a Stockholm-szindróma egyik jelensége).
A valódi kapcsolat nem így néz ki.
A kutya nem beosztott, nem csicska, nem alá-fölérendelt viszonyban van veled.
A kutya partner. Társ. Kommunikáló, érző lény.
Nem kell ledominálni, csak megérteni és vezetni – erőszak nélkül.
Zárásként:
Az „alfaelméletet” még maga a feltalálója is visszavonta.
Aki még most is ezzel jön, az már nem tudósra hallgat – csak az egójára.
És közben kutyák ezrei szenvednek tőle csendben, „jól nevelten”.
+1 amit tudnod kell:
A dominanciával „kezelt” kutyák sokszor kívülről boldognak tűnnek.
Ragaszkodnak a gazdához. Látványosan jobban , mint egy egészséges kapcsolatban
Nyalnak, bújnak, csóválnak. Alázatosak.
Úgy néz ki, mintha imádnák a gazdát...
...De a felszín mögött gyakran rettegés és állandó megfelelési kényszer van.
Ez nem szeretet, hanem aktív alárendelődés.
Ez a kutya megtanulta, hogy csak akkor van béke, ha mindenben igazodik.
És a legtöbb ember ezt díjazza.
„Nézd, milyen okos, mennyire szeret…”
Nem. Ő csak nem mer hibázni.

„Ez az írás a Doggy Campus szellemi tulajdona.
Megosztani lehet, sőt, köszönöm is, de csak az eredeti forrás és szerző feltüntetésével.
Másolni, újracsomagolni, idézőjelek nélkül megosztani viszont nem oké.
Nem baj, ha tanulsz belőle – csak ne úgy, hogy lemásolod.”

kutya ADHD - ilyen is van
14/06/2025

kutya ADHD - ilyen is van

„Ez a kutya olyan, mintha ADHD-s lenne!”
Spoiler: lehet, hogy nem csak mintha. 👀
Van olyan kutya, aki:
MINDENT észrevesz (madár, falevél, árnyék, galaxismozgás)?
Nem bírja kivárni, hogy szólj hozzá, már pattan?
Képtelen egy dologra figyelni 3 másodpercnél tovább?
Ez nem (csak) izgágaság.
Ez lehet a kutyás ADHD egyik formája – és most nem viccelünk.
Tudtad?
Kutatók (pl. University of Helsinki) több ezer kutyát vizsgáltak meg, és találtak olyan viselkedésmintákat, amik erősen hajaznak az emberi ADHD-re:
➡️ impulzivitás
➡️ figyelemzavar
➡️ hiperaktivitás
➡️ felfokozott stresszreakciók

És ami még durvább:
👉 ezek összefügghetnek a dopamin–szerotonin szinttel, vagyis neurológiai eredetűek is lehetnek.
(Azaz nem „rossz kutya”, hanem másképp működő idegrendszer.)

De honnan jön ez?
Szerintem (és egyre több szakember szerint) az egyik fő ludas:
a túl korai leválasztás.

Nem arról beszélünk, hogy mikor hozza el a gazdi.
Hanem arról, amikor fizikailag elzárják az anyjától. És ez sokszor hetekre van attól, amit a hirdetésben írnak.

Mi történik ekkor?
❌ A kölyök nem tanulja meg, hogy egy traktorhang nem világvége.
❌ Mert nincs ott az anyja, aki nyugiban fekszik, miközben Józsibá elzötyög a földúton.
❌ Nincs minta, nincs szűrés – így minden zajt veszélynek értékel.
És így alakul ki a:
„MINDENRE figyelnem kell, mert bármi lehet HALÁLOS FENYEGETÉS!”
állapot. Ezt nevezem úgy: "nincs szűrő az agyában".
Akkor mi a különbség egy „hiperaktív” és egy „sportos” kutya között?
A sportos kutya:
✅ tud várni
✅ van fókusza
✅ le tud állni, ha kell

A hiperaktív kutya:
❌ mindent IS csinál egyszerre
❌ nem tud dönteni, hogy mit csináljon
❌ és az idegrendszere is túlterhelt lehet
Mi okozhatja még?
Kiváltó ok Hatás
Genetikai hajlam Egyes fajták (border, terrier, vizsla) hajlamosabbak
Kevés vagy rossz szocializáció Nem tanulják meg szűrni az ingereket
Túl korai elválasztás Hiányzik a természetes tanulás az anyától
Neurológiai érzékenység Dopamin/serotonin rendszer borulhat
Túl kevés mentális/fizikai feladat Nem tudja „levezetni” az agya az impulzusokat
(Mindez több kutatásban is megjelenik – pl. 2024, Barcelona, 11.000 kutya vizsgálata, vagy a Helsinki Egyetem vizsgálatai.)
Mi a megoldás?
➡️ Először is: megérteni, hogy nem rosszindulatú, hanem máshogy működik.
➡️ Aztán:
Strukturált tanulás
Mentális kihívások
Kiegyensúlyozott, kiszámítható napirend
Szakértői segítség, ha kell
És néha: orvosi támogatás, mert bizonyos eseteknél valóban szükség lehet rá.
Zárásként:
Ha a kutyád olyan, mint egy bekávézott mókus…
…lehet, hogy nem „rossz”.
Lehet, hogy csak túl korán kellett felnőnie.
És most neked kell megtanítanod neki, hogyan szűrje meg a világot.
És ebben van a kulcs:
nem fegyelmezni kell, hanem tanítani – neki is, magunknak is.

„Ez az írás a Doggy Campus szellemi tulajdona.
Megosztani lehet, sőt, köszönöm is, de csak az eredeti forrás és szerző feltüntetésével.
Másolni, újracsomagolni, idézőjelek nélkül megosztani viszont nem oké.
Nem baj, ha tanulsz belőle – csak ne úgy, hogy lemásolod.”

Nagyon meleg van már napközben, legyetek figyelemmel erre kutyázásnál is! Pár tudnivaló + tipp:- a kutyák hőérzete kb 10...
13/06/2025

Nagyon meleg van már napközben, legyetek figyelemmel erre kutyázásnál is! Pár tudnivaló + tipp:

- a kutyák hőérzete kb 10°C-kal eltér a mienktől, vagyis ami nekünk kellemes 25°C, abban ők már nem szívesen rohangálnak, mert nekik akár 35°C-nek tűnhet
- nem tudnak izzadni, nagyon minimális hőleadási lehetőségeik a nyelvre, a fülekre és a talpakra korlátozódnak
- vedd figyelembe a testtömeg-felület arányt: testfelszínéhez képest minél nagyobb a tömege (túlsúly, erős izomzat, vaskos csontok), annál könnyebben túlhevül
- az aszfalt akár 70°C-ra is felforrósodhat a tűző napon, csúnya égési sebeket okozva a talpon. Biztos hallottatok már a kézhát-tesztről; kézháttal megérintve az aszfaltot tudod ellenőrizni, kibírható-e még (vannak persze kutyák, akiknek még így is túl forró, főleg a rózsaszín talpúak)
- a hosszabb sétákat reggelre, vagy estére tervezd, a napközbenieket korlátozd egészségügyi rövidségűre,
lehetőleg árnyékos, füves területre
- hosszú szőrű kutyád aljszőrzetét fésüld ki, ne melegítsék még a már kihullott, de benn maradt szőrök is
- rendszeresen nyírott bundát nyáron ne nyírasd túl rövide, mert leéghet a bőre
- sétáknál legyen nálad ivóvíz, itatásra és némi könnyed benedvesítésre (torok, mellkas, has, tarkó) is elegendő mennyiség
- napközben kerüld az intenzív mozgatást (labdázás, futtatás), inkább az agyát fáraszd trükktanítással, szagmunkával, feladatokkal
- ha úszni mentek, ne engedd rögtön berombolni a hideg vízbe, fokozatossan hűtsd a testét locsolgatással
- hőguta első jeleinél (szapora lihegés, gyors szívverés, sápadt íny + vörös nyelv, szédelgés, kitágult pupilla, hányás, ájulás) vidd hűvös helyre, langyos vizes törülközővel hűtsd a testét, amíg állatorvoshoz értek
- és ugye ezt mondanom sem kell: kocsiban nem hagyjuk, öt percre sem, kettőre sem, semennyire!

Mert a kutya a kertbe való, ja. Meg a nagy büdös frászt, a kutya az ember mellé való, ha az ember a kertben van, a kutya...
04/06/2025

Mert a kutya a kertbe való, ja. Meg a nagy büdös frászt, a kutya az ember mellé való, ha az ember a kertben van, a kutya is kint van, ha az ember bemegy, a kutya megy vele.

És: ha lesz kertes házam, lesz kutyám. Tudod mit, inkább ne legyen. Mert akkor csak kilököd oda, sétálni nem viszed, hisz ott a kert, és egyáltalán sehogy nem kapcsolódaz vele. Akkor meg minek?

Több tízezer éve váltel a farkastól, hogy velünk legyen. Szanaszét tenyėsztettük, hogy megfeleljen a céljainknak. Egyedül már aligha maradna fenn. Erre kibaxxuk a kertbe.

„A magyar kertben ugat a lelkiismeret.”
Van egy hangulata itthon a vidéki utcáknak:
kapuk mögött őrjöngő kutyák,
láncon vergődők,
kennel mögött némán fel-alá járók.
Évtizedes reflexből tartjuk őket,
mintha a porta része lenne:
kút, diófa, kutya.
Mert „a nagyapámnál is így volt.”
Mert „a házhoz kutya kell.”
Mert „megmaradt a kölyök, nem akadt rá gazda.”De közben 2025-öt írunk, nem 1952-t.
És a kutya nem biodíszlet, nem szirénázó riasztó, nem kertitörpe ugató funkcióval.
Érző lény. Családtag. Társ.
Nyugaton nincs is sok helyen kerítés.
A kutya meg nem szökik, nem tombol, nem fél az embertől.
Mert együtt él vele.
Nem körülötte.
És nem mellette, mintha csak lakótárs lenne.
És miközben próbáljuk nevelni a következő generációt,
valahogy az iskolából még mindig kimarad,
hogy mi az:
– felelős állattartás
– élőlényjog
– érzelem
– gondoskodás
Pedig ez is tananyag kellene legyen.
Pont úgy, mint matek, nyelvtan, vagy környezetismeret.
Mert sok családban már nem tanulja meg.
Csak a mintát látja:
ugassál, kutya, ne nyüszíts, kuss legyen, majd kapsz enni, menj innen…
Ezek az érzelmi zsákutcák.
Azok az emberek, akik szerint
ha leellik a szuka, az egy „cuki véletlen”.
Ha különböző nemű kutyájuk van, az meg „hát hogy lehetett volna megakadályozni, hát együtt nőttek fel!”
És jön a csodálkozás:
– Jééééé vemhes lett!
– Jaj, hát most mit csináljunk a kölykökkel?
Mit?
Hát amit ilyenkor „szoktak” itthon:
– vödör víz,
– lapát,
– zsák,
– árokpart,
– sorsukra hagyva,
hadd leheljék ki a lelküket!
És mindezt miért?
Mert két különböző nemű kutyát tartott, mert nem ivartalanít, mert nem figyel, mert nem érdekli.
És akkor posztolhatja a rengeteg állatvédő megint a képeket a kidobott zsákos kölykökről.
Mi pedig nézzük a monitort, sírunk, felháborodunk, osztjuk –
de a rendőrségi feljelentés legtöbbször elmarad. Így Jóska jövőre is kidobálja őket…csak nem biztos, hogy azokat majd valaki megtalálja.
Pedig ez bűncselekmény.
Nem hiba, nem „nem tudta”.
Ez állatkínzás.
Bűncselekmény.
Következmények nélkül.
Mert a falu kussol.
A szomszéd nem látott semmit.
A falu Facebook-csoportja meg: „nem akarok balhét”.
És közben tudod mi lenne a dolgod?
– Tudni, hogy LÁNCON tartani tilos.
– Tudni, hogy állandó KENNEL szintén tilos.
– Tudni, hogy a szuka kutya ellésétől a kölyök sorsán át MINDEN jogilag szabályozott.
– És tudni, hogy ha bajt látsz:
jelentsd! ÍRÁSBAN. Ne csak sóhajts! Ne csak megoszd!Mert ha nem teszed:
a te lelkeden is szárad.Ha az állatvédelmi szervezet posztolja, írj nekik, tegyenek feljelentést! Ne csak a pénzt küldd!
A kutya nem tárgy.
Nem dekoráció.
Nem gyerekjáték.
És nem opció, hogy jól bánsz vele –
ez minimum.



„Ez az írás a Doggy Campus szellemi tulajdona.
Megosztani lehet, sőt, köszönöm is, de csak az eredeti forrás és szerző feltüntetésével.
Másolni, újracsomagolni, idézőjelek nélkül megosztani viszont nem oké.
Nem baj, ha tanulsz belőle – csak ne úgy, hogy lemásolod.”

Fokozatosság!!! Az ingerkörnyezet növelésében IS. Az elvárásokban IS. Élőlény, nem gép, amit egyszer beprogramozol és hu...
02/06/2025

Fokozatosság!!! Az ingerkörnyezet növelésében IS. Az elvárásokban IS. Élőlény, nem gép, amit egyszer beprogramozol és huss, zakatol végtelenségig. Mindig vedd figyelembe a világot körülötte, a lelkiállapotát, sőt, a sajátodat is.

A kutyád nem konok. Te vagy vak.
Bocs. De muszáj kimondani.

Ha otthon már profin megy az ül parancs, a lakásban előveszed a jutalomfalatot és a kutya örömmel huppan le... akkor miért nem ül le a sétálóutcán?
Szerinted ott makacskodik...?
Ott valószínűleg stresszel.
Ott az orra tele van infóval, a füle szűri a szokatlan zajokat, az idegrendszere túlpörög, a komfortérzete csökken.
(Vagy... épp egy tüzelő szuka sétált arra öt perce, és a hormonális radar mindent felülír.)
És te mit csinálsz?
Rászólsz: "Ülj már le, hát tudod te ezt, ne makacskodj!"
Na, ez az a pont, amikor nem a kutyával van a baj. Hanem azzal, hogy te nem érted: más környezet, más állapot, más válasz.
📍 A tanulás lépcsőzetes.
Otthon → kint, de a prérin → nagy park → kertvárosi rész → forgalmas utca.
És minden új szinten újra kell „felfedeznie”, hogyan működik a már ismert viselkedés.
💡 És most figyelj:
– Ha egyáltalán nem fogad el jutalmat kint:
🔴 Ez nagy valószínűséggel nem makacsság, hanem stressz. Olyan szintű, hogy az alapvető funkciók – mint az evés – is leállnak. Lehet benne genetika, temperamentum, előélet. Itt nem tréning kell. Szakember kell. Most.

– Ha csak a kedvenc, extra juti működik, a szárazra meg csak legyint:
🟠 Diszkomfort van. Kicsit még jelen van, de egy motoros, egy sikító gyerek, vagy egy hirtelen mozduat elég lehet, hogy átlökje a kutyát a tolerálható zónán túlra.

– Ha nem rád figyel, hanem minden másra:
🔴 Szétesett. Nem pimasz, nem önfejű. Egyszerűen nem tudja kezelni azt az ingerbombát, amibe belecsöppent.
És ezek mind nem a kutya „engedetlenségét” jelentik.
Ez információ. Csak figyelj az apró jelekre!!!
Egy nagyon is pontos és értékes visszajelzés arról, hol szorul támogatásra.
📌 Mert ez nem engedetlenség.
Ez a térkép ahhoz, hogyan tanuld meg érteni őt.
✨ És tudod, mi ebben a legjobb?
Hogy pont ezek a helyzetek mutatják meg, ki ő valójában.
Mire van szüksége. Mitől érzi magát biztonságban.
Ez nem egy kudarc – ez a kapu az igazi kapcsolat felé. 🐾

„Ez az írás a Doggy Campus szellemi tulajdona.
Megosztani lehet, sőt, köszönöm is, de csak az eredeti forrás és szerző feltüntetésével.
Másolni, újracsomagolni, idézőjelek nélkül megosztani viszont nem oké.
Nem baj, ha tanulsz belőle – csak ne úgy, hogy lemásolod.”

‼️ az agressziós létra fontossága. Már megint ‼️
30/05/2025

‼️ az agressziós létra fontossága. Már megint ‼️

„Az agresszív kutya hibája” – avagy hogyan ne vegyük észre a 738 figyelmeztető jelet
„Az agresszív kutya” – mondják sokan, miközben lelkesen ignorálják:
– a feszülő testet
– a megfagyott tartást
– a lihegést stresszhelyzetben
– a kerülő mozdulatokat
– az elkapott tekintetet
– a morgást
– …és úgy nagyjából 732 másik előjelet
Aztán amikor harap a kutya, jön a döbbenet: „de hát semmi előjele nem volt!”
Csakhogy volt.
Te csak nem vetted komolyan.
Vagy azt mondta valaki: „ne hagyd, hogy morogjon rád, az tiszteletlenség!” – és jól leüvöltötted, vagy lenyomtad érte...
És a kutya megtanulta:
a morgás bajt hoz.
Ezért következőre már nem morog.
Odakap, harap...lehet, hogy csak egyszer, finoman. Lehet, hogy súlyosan.
És tudod mi a baj?
Hogy a TikTok, meg a többi csillámpónis platform tele van olyan videókkal, ahol a kutya morgását röhögve veszik videóra.
Mintha vicces lenne.
Ahogy vicsorít.
Ahogy jelzi, hogy „elég volt”.
Közben meg a gyerek rálép, ráfekszik, átugrik a kutyán.
Fület húz, szemet nyom, farkat teker.
És egyszer csak baj van.
Ez nem a kutya hibája.
Ez a felnőtté..
Azé aki rossz tanácsot adott.
A gazdáé, aki nem tanult.
És a közegé, ahol a kutya csak akkor számít veszélyesnek, amikor már késő.
📌 Tudod mit teszel, ha megtorlod a morgást?
Eltörlöd a figyelmeztetést.
És átugrunk 5 lépcsőfokot az agressziós létrán.
A morgás = kommunikáció.
Nem engedetlenség. Nem dominancia. Nem rosszindulat.
Hanem: „Kérlek, hagyd abba.”
💡 A jó tréner nem a viselkedést nyomja el, hanem megérti a viselkedés mögötti okot.
💡 A felelős gazda nem nevettető videót gyárt, hanem tanul, kérdez, fejlődik.
💡 A gyerekeket sem dobjuk be „majd a kutya úgyis elviseli” alapon.
👉 A morgás a kutya utolsó békés esélye arra, hogy értsd, mi a baj.
Veszed az adást?
Mert ha nem, a következő már lehet fájdalmas lesz.
Neked is. A gyereknek is. A kutyának is.

„Ez az írás a Doggy Campus szellemi tulajdona.
Megosztani lehet, sőt, köszönöm is, de csak az eredeti forrás és szerző feltüntetésével.
Másolni, újracsomagolni, idézőjelek nélkül megosztani viszont nem oké.
Nem baj, ha tanulsz belőle – csak ne úgy, hogy lemásolod.”

23/05/2025

ELMARAD

Kutyás kirándulás avagy social walk a Schöckl-re

Gyertek velem túrázni! 🐕⛰️💪

📅 2025. 05. 29. csütörtök 09:00

🗺 Elindulunk a Schöcklkreuztól, feltúrázunk a csúcsig, lézengünk, igény esetén benyomunk egy Kaiserschmarrn-t-t, lejövünk

📐 Táv: 7-8 km, 320 m szint

⏳ Időtartam: 4-5 óra

🥾 Nehézség: közepes. A szintkülönbség néhol meglihegtet. Túracipő ajánlott

📌 Találkozó: Schöcklkreuz, a parkolás fizetős (5€/nap)

⏰ Találkozó időpontja: 09:00

🐕 Részvétel alapengedelmességgel rendelkező kutyusokkal (gyere, ül, fekszik). Agresszív vagy beteg kutyával, illetve tüzelő szukával kérlek ne csatlakozz!

💶 Részvételi díj: 25 €/kutya. Több kutya esetén kutyánként +10€.

🙋Jelentkezés Messengeren / itt a poszt alatt kommentben. Jelentkezéskor kérlek add meg neved, telefonszámod, a kutyád nevét, korát, fajtáját, körülbelüli súlyát, és hogy milyen képzésben részesült eddig

❗️Részvétel saját felelősségre!

⛈ A túra hossza és útvonala változhat az időjárás függvényében, de alapvetően "Wir sind nicht aus Zucker" a jelige

📷 A túra alatt készült fényképek felkerülhetnek a Canis Ludens - Dog training Facebook-oldalra

🎒 Kérlek hozz magaddal:

• SOK jutalomfalatot (amit a kutya tényleg szeret, ami nem csak otthon működik, hanem akár más kutya mellett is - virsli, sajt, májkrém)

• hosszú pórázt, NE flexit (Schleppleine, 5-15 m hosszút inkább)

• vizet és itatóedényt (magadnak és a kutyusnak is)

• kakiszacsit

• jó, ha van nálad nedves törlőkendő / törülköző is

‼️ Más kutyájához a tulajdonos engedélye nélkül ne nyúlj, ne etesd!

‼️ Kullancsvédelem legyen a kutyán, de az se árt, ha rajtad is!

Adresse

Graz
8010

Benachrichtigungen

Lassen Sie sich von uns eine E-Mail senden und seien Sie der erste der Neuigkeiten und Aktionen von Canis Ludens - Dog training erfährt. Ihre E-Mail-Adresse wird nicht für andere Zwecke verwendet und Sie können sich jederzeit abmelden.

Service Kontaktieren

Nachricht an Canis Ludens - Dog training senden:

Teilen

Kategorie