23/03/2024
Pravilno uzimanje i podizanje kunića na ruke🐰
Za kunića je podizanje povezano sa priličnom dozom stresa, pa čak sa smrtnim strahom. Kao čisti podni stanovnici ne vole gubiti tlo pod šapama. Kada ih se podiže, instiktivno misle da ih grabi ptica grabežljivica i da će pritom biti ubijeni.
Kada kunića morate podignuti (posjet veterinaru, bolest, kontrola i sl.), onda bi morali ovako postupiti: približite mu se polagano i pričajte mu mirnim glasom. Jednom ga rukom gladite preko ušiju da bi ga umirili. Drugom rukom mu obuhvatite prsa i fiksirajte prednje šape. Kod manjih kunića možete pritomuzeti obje šape u ruku, a kod većih je jednostavnije kada je srednji prst između šapa, a šape fiksirane između palca i kažiprsta ili prstenjaka i malog prsta. Zahvat ne bi smio biti prečvrst (to boli), ali niti prelagan (mogao bi se oteti). Pri podizanju se odmah kunića obuhvati sa drugom rukom, kako bi mu se pružila potpora pod stražnji dio. Pritom je potrebno obje noge čvrsto držati. Kunići se nikad ne smiju podizati samo za kožu na vratu ili za uši!
Za prenošenje, postavite kunića da odmara na podlaktici dok ga drugom rukom pridržavate na leđima, spremni da ga zaustavite u pokušaju otimanja ili skoka, ali ga nemojte grabiti za krzno na vratu. Ruka na leđima služi samo da bi kunića mogli čvrsto uhvatiti ako ima namjeru iskočiti ili se otima. Skokovi, pa čak i sa manjih visina su vrlo opasni i nerijetko završavaju sa lomovima kostiju.
Prenosite kuniće samo kad je to zaista neophodno; kunići se na rukama i pri podizanju ne osjećaju naročito dobro.
Oprez: ako vlasnik ima streptokoknu infekciju, hunjavicu, upalu mandula, prehladu i sl, može kuniće time vrlo lako zaraziti! U takvim slučajevima se kunići ne bi smjeli uzimati na ruke, ili hendlati samo u rukavicama i sa maskom na licu!
Kunića priviknuti na podizanje:
1. korak je kunića naučiti da uzima hranu iz ruke. Sjednite se redovito sa hranom među kuniće. Provodite što više vremena kod njih, uzmite si knjigu i čitajte sjedeći na podu sa njima, kako bi se priviknuli na Vaše prisustvo. Iz ruku im nudite hranu, kako bi se i na ruke priviknuli, ALI ih u ovoj fazi još nemojte podizati! Neka se u Vašem prisustvu osjećaju sigurno, radoznalo, nek se penju po Vama, i iz ruku uzimaju hranu.
2. idući korak je kuniće polagano privikavati na dodir po raznim dijelovima tijela. Upoznajte gdje mu je dodir ugodan, a izbjegavajte dodir tamo gdje mu smeta.
3. i 4. Podignite kunića nježno držeći ga za prednji i stražnji dio, na samo par sekundi, dok mu pažnju zaokupljate sa hranom i poslasticama.
5. 6. i 7. Tek kad se kunić naviknuo na dodir i kratko podizanje, možete ga brzo na pokazani način podignuti i staviti na svoje tijelo.
Najbolje je to sve u fazama privikavanja raditi na podu, sjedeći sa njima, jer, ukoliko se kunić otme i iskoči, tj. padne, visina nije kao kad stojite. U tom slučaju morate sve započeti ispočetka.