29/04/2024
Za kraj ove sezone, u nastavku pročitajte šta ste to jeli cijelu godinu iz naših gljiva 😁
Ekipa s Poljoprivredno-prehrambenog fakulteta u Sarajevu odradila je dva istraživanja sa našim gljivama, jedno o tome kako različiti materijali utječu na rast i antioksidanse u bukovači, a drugo uspoređuje mineralni sastav i antioksidativna svojstva četiri uzgojene gljive. Pa evo što su saznali.
Prvo istraživanje osmišljeno je kako bi se procijenio utjecaj različitih supstrata na prinos i antioksidacijska svojstva gljive bukovače (Pleurotus ostreatus) uzgojene u vrećama. Testirali su kukuruznu slamu, piljevinu bukve pomiješanu s pšeničnim mekinjama, kukuruznu slamu pomiješanu s iskorištenim talogom kave te različite omjere tih materijala. Vreće su težile otprilike 1,5 kg svaka.
Najveći prinos plodonosnih tijela bukovače ostvaren je na supstratu kukuruzna slama pomiješana s talogom kave u omjeru 50:50 (414 g/paketu), a najmanji na supstratu kukuruzna slama (368,6g/paket).
Utvrđene su značajne razlike između ukupnih sadržaja fenola i flavonoida u ekstraktima gljive bukovače uzgojene na različitim supstratima. Bukovače koje su rasle u supstratu kukuruzna slama i bukova piljevina pomiješana s pšeničnim mekinjama u omjeru 70:30 imale su veći ukupni sadržaj fenola i flavonoida od onih koje su rasle u kukuruznoj slami pomiješanoj s talogom kave.
Drugo istraživanje uspoređuje mineralni sastav i antioksidativna svojstva četiri uzgojene gljive: lavlje grive (Hericium erinaceus), reishi (Ganoderma lucidum), ružičaste bukovače (Pleurotus djamor) i bukovače (Pleurotus ostreatus).
Najzastupljeniji mineralni elementi u analiziranim gljivama bili su kalij, kalcij i cink, sadržaj teških metala (nikal, krom i kadmij) bio je vrlo nizak, dok su olovo i kobalt bili ispod razina koje se mogu detektirati.
Što se tiče antioksidativnih svojstava, lavlja griva, reishi i ružičasta bukovača pokazale su značajno veću antioksidativnu aktivnost u usporedbi s običnom bukovačom. Ukupni sadržaj fenola bio je najviši u lavljoj grivi, dok je ukupni sadržaj flavonoida bio vrlo nizak u svim analiziranim vrstama gljiva.