10/12/2024
PREVENTIVNA DIJAGNOSTIKA PASA I MAČAKA
Preventivna dijagnostika predstavlja skup medicinskih pregleda i testova koji se rade na zdravim životinjama s ciljem otkrivanja potencijalnih zdravstvenih problema u ranoj fazi, kada se mogu lakše tretirati i manje su opasni.
Redovni preventivni pregledi su ključni za dug i zdrav život pasa i mačaka, jer omogućavaju veterinarima da prepoznaju bolesti prije nego što postanu ozbiljan problem.
Zašto je preventivna dijagnostika važna?
Promjena zdravstvenog stanja naših kućnih ljubimaca često se ne pokazuje odmah, ali mnoge bolesti mogu biti prisutne i bez očiglednih simptoma. Preventivna dijagnostika omogućava rano otkrivanje bolesti, kao što su srčane, bubrežne, jetrene bolesti, infekcije, tumori, pa čak i metabolički poremećaji.
Time se povećava šansa za uspješno liječenje i može se poboljšati kvalitet života ljubimca. Također, redovni pregledi mogu dovesti do smanjenja troškova liječenja, jer se u ranoj fazi mogu primijeniti manje invazivne i jeftinije terapije.
Osnovni pregledi i testovi!
1. Klinički pregled:
Svaki preventivni pregled započinje detaljnim fizičkim pregledom vašega ljubimca. Veterinar će provjeriti opšte stanje ljubimca, stanje kože, očiju, ušiju, zuba, vilice, a također će auskultirati srce i pluća. Pregledom stomaka i limfnih čvorova veterinar može prepoznati znakove unutrašnjih problema.
2. Krvni testovi: (hemogram, biohemijske analize)
Krvna slika je jedan od najvažnijih testova u preventivnoj dijagnostici. Pomoću nje se mogu detektovati promjene u broju krvnih zrnaca koje mogu ukazivati na anemiju, infekcije, zapaljenja, probleme s jetrom ili bubrezima. Također, biohemijska analiza
krvi pomaže u otkrivanju problema sa organima, kao i u praćenju stanja bolesti koje su već dijagnosticirane.
3. Analiza urina:
Analiza urina pruža važne informacije o funkciji bubrega, prisutnosti infekcija, kamenja ili šećerne bolesti. Ova analiza može otkriti i druge metaboličke, ili infekcijske bolesti koje se ne mogu prepoznati fizičkim pregledom.
4.Radiološki pregled:
RTG i ultrazvuk mogu otkriti unutrašnje promjene i povrede organa, tumore, probleme sa muskuloskeletnim sistemom, kao i oboljenja koja mogu uzrokovati bol i nelagodnost. Ovi pregledi se često preporučuju za starije životinje, ili one koje
pokazuju promjene u ponašanju.
5.Kardiološki pregled:
Za starije životinje i one sa srčanim problemima, ultrazvuk srca može pomoći u ranom otkrivanju aritmija, bolesti srčanih zalistaka, ili drugih srčanih oboljenja.
Kada treba obaviti preventivne preglede?
Preporučuje se da se preventivni pregledi obavljaju jednom godišnje, dok se za starije životinje, ili one sa specifičnim zdravstvenim problemima, pregledi mogu obavljati češće.
Pse i mačke treba dovesti kod veterinara već u mladosti, kako bi se obavili osnovni pregledi i vakcinacije, te kako bi vlasnici dobili preporuke za suživot sa svojim ljubimcima !!!