โผ๏ธ๐ข๐ฝ๐ด๐ฒ๐น๐ฒ๐ ๐๐ผ๐ผ๐ฟ ๐ผ๐ฏ๐๐๐ถ๐ฝ๐ฎ๐๐ถ๐ฒ ๐ธ๐ผ๐น๐ถ๐ฒ๐ธโผ๏ธ
โ๏ธ De komende dagen worden risicovol voor obstipatiekoliek door de vrieskou en dit kan vermeden worden!
๐๐๐ฉ ๐๐จ ๐ค๐๐จ๐ฉ๐๐ฅ๐๐ฉ๐๐๐ ๐ค๐ก๐๐๐ ?
Dit is een verstopping van de dikke darm. Hierbij is de inhoud van de darmen uitgedroogd, waardoor deze niet verder kan opschuiven. De darmen komen onder spanning te staan en daar krijgt het paard buikpijn van.
๐๐ค๐ ๐ ๐ค๐ข๐ฉ ๐๐๐ฉ?
๐ Vaker zien we dit bij de overgang van weidegang naar op stal geplaatst te worden. Op stal eten ze meer droog ruwvoer en mogelijk wat stro/vlas/houtkrullen. En is dit een overgang naar minder beweging wat er voor zorgt dat de darmbeweging minder geactiveerd wordt.
๐งAls het paard weinig gedronken heeft gaat het extra vocht uit de darminhoud onttrekken waardoor deze droger wordt en een moeizame darmpassage veroorzaakt. Een constante toegang tot vers water is essentieel om uitdroging te vermijden.
๐ฆท Ook gebitsproblemen kunnen aan de oorzaak liggen, als het paard niet de mogelijkheid heeft om zijn ruwvoer fijn te malen is de kans op verstoppingen groter.
๐๐ค๐ ๐ ๐๐ฃ ๐๐ ๐๐๐ฉ ๐ซ๐ค๐ค๐ง๐ ๐ค๐ข๐๐ฃ?
- Min. dagelijks drinkbakken controleren op aanvriezen, een drijvend voorwerp zoals een bal kan het vriezen afremmen.
- Warm (7-19ยฐC) water aanbieden.
- Een zoutsteen geven.
- Bietenpulp of mash kan helpen om wat meer vocht binnen te krijgen.
- Voorkom dat ze bodembedekking eten door onbeperkt ruwvoer ter beschikking te stellen. Dit ruwvoer best aanbieden in slowfeeders.
- Voldoende beweging.
- Voor een betere passage in de darmen kan je plantaardige oliรซn toevoegen aan het eten.
- Jaarlijkse gebitscontrole.
- Controleer de mest van je paard, droge mest kan een verwittiging zijn op een komende verstopping.
๐๐๐ฉ ๐ฏ๐๐๐ฃ ๐๐ ๐จ๐ฎ
๐๐ฒ๐ฑ๐ฎ๐ป๐ธ๐ ๐ฎ๐น๐น๐ฒ๐บ๐ฎ๐ฎ๐น ๐๐ผ๐ผ๐ฟ ๐ฒ๐ฒ๐ป ๐ณ๐ฎ๐ป๐๐ฎ๐๐๐ถ๐๐ฐ๐ต ๐ฎ๐ฌ๐ฎ๐ฏ, ๐ผ๐ฝ ๐ป๐ฎ๐ฎ๐ฟ ๐ฎ๐ฌ๐ฎ๐ฐ! ๐ดโฅ๏ธ