12/03/2024
❤️ na zdjeciu Emil & Sweete❤️
Czym jest Holistyczny Trening Koni?
I dlaczego jest lepszy dla koni niż natural horsemanship czy trening pozytywnego wzmacniania?
Z mojego doświadczenia wynika, że jeśli nie podchodzimy do wyzwania lub problemu z naszym koniem całościowo, możemy go zaostrzyć – i w ten sposób konie, podobnie jak ludzie, ulegają uszkodzeniom. Spojrzenie na konia całościowo oznacza nie tylko spojrzenie na całościowy obraz, ale także na wszystkie elementy, które składają się na całość. Spójrz na negatywne zachowanie jako na objaw znacznie poważniejszego problemu i przepracuj go jako zaufany partner.
Jeśli nie bierzemy pod uwagę tego, jak koń czuje się w danej sytuacji lub co jest przyczyną problemu, jak możemy oczekiwać trwałego rozwiązania? Jeśli popychamy naszego partnera przez problem, stosując „nacisk i uwolnienie”, „nagrody w postaci jedzenia” lub „odczulając”, czego tak naprawdę uczymy? Stosowanie tych tradycyjnych i „naturalnych” metod NIE rozwiązuje podstawowej przyczyny problemów, które się ujawniły. I chociaż może się wydawać, że rozwiązują jeden problem, inny z pewnością pojawi się równie szybko, ponieważ nie zajęliśmy się pierwotną przyczyną.
Koń, który nauczył się „poddawać się” presji, ponieważ desperacko pragnie uwolnienia, nie jest towarzyszem, któremu można ufać. Moze stać się tykającą bombą zegarową – na skraju eksplozji, gdy ciśnienie stanie się zbyt duże. Holistyczne szkolenie konia oznacza dać mu wybór i poprowadzić konia (poprzez połączenie z nim, aby podjął właściwą decyzję… To jest podstawa potrzebna do stworzenia chętnego partnera, który naprawdę chce być z tobą. Partnera, który ufa Tobie jako liderowi, a przez to jest otwarty i gotowy do nauki.
Koń, którego trudno złapać i który jest wyczerpany, dopóki się nie podda, niczego się nie nauczył… po prostu próbuje przetrwać. Koń, który daje się złapać smakołyk, nie dokonuje wyboru w oparciu o długotrwałe partnerstwo, szuka po prostu natychmiastowej nagrody. A konie, które mają chodzić wokół strasznych przedmiotow, dopóki nie będą „odporne na bomby”, często po prostu okazują wyuczoną bezradność… poddały się temu, że nie mają wyboru w tej przerażającej sytuacji i niestety „wymeldowamy się „ całkowicie.
Na tym NIE można zbudować bezpieczne i długotrwałe partnerstwo.
A właśnie to dzieje się w wielu natural horsemanship praktykach. Ciągle zmuszamy konia do wykonywania ćwiczeń bez prawdziwego połączenia z nim. Dzieje się tak dlatego, że większość natural horsemanship opiera się na technice, mechanice oraz na tym, jak się o nie troszczymy, jak sobie z nimi radzimy i trenujemy a nie na tym, jak podchodzimy do każdego konia jako indywidualnego ucznia.
Powinniśmy zadawać pytania i zastanawiać się, co konie czują w związku z tym doświadczeniem. Jak się czują psychicznie? Jak się uczą (czy są pewne siebie, szczęśliwe, robią postępy i cieszą się z procesu)?
Czy możemy je „odczytac”? Czy wiemy, na co patrzymy fizycznie? Czy potrafimy określić emocjonalne, mentalne lub fizyczne progi naszego konia – kiedy posunęliśmy się za daleko lub za to co robimy trwa za długo?
Oto pytania dotyczące holistycznego podejscia. Pytania, na które będziesz w stanie odpowiedzieć, gdy nauczysz się rozumieć swojego konia na każdym poziomie ( emocjonalnym, mentalnym i fizycznym), łącząc się z nim w sposób, który przynosi obustronną satysfakcję i mówiąc jego językiem, językiem Equus.
Kiedy nie bierzemy pod uwagę podstawowych i emocjonalnych potrzeb naszych koni podczas jakiejkolwiek interakcji (weterynarz, kowal, obsługa, trening itp.), możemy, przy powtarzającym się braku świadomości, łatwo stworzyć lub wspierać te dysfunkjonalne lub lub niepożądane zachowania przez cały czas. czas.
Dysfunkcjonalne zachowania to konski sposób komunikowania się z nami w sposób niewerbalny, czego nie lubią lub co jest dla nich niewygodne.
Co by było, gdybyśmy świadomie wdawali się w każdą interakcję z naszym koniem, myśląc o tym, jakie musi być jego doświadczenie, aby mógł się nim cieszyć – w ten sposób dodając wartość do naszej relacji za każdym razem, gdy z nim jesteśmy?
Kiedy skupiamy się na tworzeniu pozytywnych doświadczeń we wszystkim, co robimy z naszym koniem, sprawiamy, że cały proces uczenia się staje się bardziej korzystny, a wisienką na torcie jest to, że jesteśmy częścią tego doświadczenia. Oznacza to, że jesteśmy nagrodą.
Nasz związek, miłość, współczucie i interakcja stają się powodem (największą motywacją), dla której nasze konie decydują się być z nami, pracować z nami i zapewniać nam bezpieczeństwo. Nie jedzenie i nie „uwalnianie” od nacisku.
Bazujac na naturalnym zyciu dzikich koni wynika jedno - relacje są najwyższą motywacją, a bezpieczeństwo emocjonalne jest ich potrzebą numer jeden – przede wszystkim – nawet jedzeniem.
Konie z natury cenią relacje, więzi emocjonalne i rodzinę ponad wszystko i zrobią wszystko, aby chronić tych, których kochają.
Myślę, że można śmiało powiedzieć, że wielu z nas doświadczyło udomowionych koni, które czuły się samotne, smutne, przygnębione i miały złamane serce po stracie ukochanej osoby, niezależnie od tego, czy była to śmierć, czy inna separacja.
Właśnie dlatego holistyczne podejscie działa. Jest to sposób myślenia, poziom świadomości i dostrojenia, który pozwala nam czuć nasze konie i czuc dla nich. Jest to podejście na którym się bazuje to jak troszczymy się o konie, obchodzimy się z nimi, rozwijamy je, szkolimy i rehabilitujemy.
Podejście oznacza podjęcie decyzji o najlepszym sposobie poradzenia sobie z sytuacją. Ten sposób działania wymaga pewnych atrybutów, takich jak dostrojenie, obserwacja, świadomość siebie i tego co się dzieje tu i teraz, zdolność do pauzy, czucie, wyczucie czasu, cierpliwość, swiadoma obecność, odczuwanie drugiej osoby.. i jeszcze kilka waznych umiejetnosci takich jak asertywosc, autentycznosc, emocjonalna elastycznosc.
Holistyczne podejscie to klej, który wiąże serce, łączy umysł i ciało konia i człowieka. To magia, którą czujemy, kiedy patrzymy w oczy naszego konia i czujemy jego serce. Nie ma lepszego sposobu na nawiązanie kontaktu, bycie i pracę z koniem niż wtedy, gdy jesteśmy zaangażowani holistycznie. Tego właśnie potrzebuje od nas koń, aby oddać się całkowicie.
Kiedy stosujemy holistyczne podejście do treningu, rozwoju i przekwalifikowania, nie tylko zaspokajamy potrzeby naszego konia, ale tworzymy środowisko do nauki i doświadczenie, które wzbogaca, nadaje znaczenie i wartość naszemu koniowi.
Dlaczego nie sprawić, by całe doświadczenie twojego konia z Tobą było wzbogacające i satysfakcjonujące za każdym razem, gdy wchodzisz w interakcję, tak aby był zmotywowany do szukania Cię, bycia z Tobą i pracy z Tobą?
Zapraszam do kontaktu I wspolnej pracy by stworzyc i osiagnac prawdziwe partnerstwo z twoim koniem i nierozerwalna wiez na cale zycie.
Gdzie:
Stajnia Swietochow, kolo Tarczyna;
Daty 2024:
6 - 9 czerwiec 2024
11 - 14 lipiec 2024
18 - 21 lipiec 2024
15 - 18 sierpien 2024
22 - 25 sierpien 2024
❇️ Grupa/warsztat: 5 par (kon + czlowiek)
❇️ Mozliwosc wynajecia konia ze stajni goszczacej.
Szczegoly programu i zapisy na [email protected]
Do zobaczenia 🙂❤️