Julia Slawow Tonew - Horse psychology specialist & Horse trainer

  • Home
  • Bulgaria
  • Sofia
  • Julia Slawow Tonew - Horse psychology specialist & Horse trainer

Julia Slawow Tonew -  Horse psychology specialist & Horse trainer 15 lat pracy jako trener koni i mentor rozwoju osobistego dla ludzi. Wspieram, ucze i pomagam.
(1)

Energia u konia nie powoduje problemów behawioralnych - powoduje je lęk. Zestresowany koń działa w pełni w swoim współcz...
25/11/2024

Energia u konia nie powoduje problemów behawioralnych - powoduje je lęk.
Zestresowany koń działa w pełni w swoim współczulnym układzie nerwowym, co oznacza, że jest w stanie samozachowawczym. Oznacza to, że jest nieprzewidywalny, nerwowy, niespokojny, spięty, defensywny i niezdolny do nauki. Jedynym powodem, dla którego robi to, co mu mówisz, jest strach lub ból.

Nie bój się energii swojego konia. Zamiast tego zrozum, skąd ona pochodzi, źródło lub przyczyna, dzięki czemu możesz ją przekierować, wykorzystać i regulować.

Pracuj z umysłem Konia, a jego ciało pójdzie w sposob naturalny za umyslem.
Uważny koń to obecny koń.
Obecny Koń to koń spokojny, zrelaksowany, szczęśliwy i bezpieczny.
A kto by nie chcial miec takiego konia?

10 - 12 Grudnia 2024/onlineKurs oparty o madrosc koni w temacie stawiania granic, motywacji i radzenia sobie z agresywny...
25/11/2024

10 - 12 Grudnia 2024/online
Kurs oparty o madrosc koni w temacie stawiania granic, motywacji i radzenia sobie z agresywnym zachowaniem innych.

Czujesz ze juz czas by:
✅ Stac sie autorytetem, za ktorym kazdy chetnie podazy
✅ Umiec "poskramiac" agresywne zachowanie innych
✅ Polubic i oswoic gniew
✅ Znajdywac i Zarzadzac zdrowa energia zmiany w sobie
✅ Dojrzale i madrze korzystac z energii ALFY
✅ Zaczac umiejetniemotywowac innych
✅ Mowic "nie" i czuc sie z tym dobrze

To Obudz Alfe w Sobie.
Wiecej o kursie/ rejestracja w linku.
Zapraszam!

Oparty o madrosc koni w temacie stawiania granic, motywacji i radzenia sobie z agresywnym zachowaniem innych.

13/11/2024

Kochani,
Posluchajcie.. kilka slow od uczestniczki w 3-dniowych warsztatach, które odbyły sie w czerwcu. To dla mnie wielka radość, kiedy kolejna para czlowiek-kon zmieniaja swoja codziennosc, sposób komunikacji. Osiągaja rzeczy, ktore jeszcze niedawno wygladaly niemożliwe…rozwijaja się wspólnie i ciesza sie soba. Dziekuje za zaufanie i możliwość wspolnej pracy.
❤️❤️🌹

Kochani, 16 - 20 grudnia. - kolejna edycja kursu, na ktorym uczymy sie panowac na emocjami i prawidlowo je rozumiec.Zyci...
13/11/2024

Kochani,
16 - 20 grudnia. - kolejna edycja kursu, na ktorym uczymy sie panowac na emocjami i prawidlowo je rozumiec.

Zycie wymaga od nas wielu interpersonalnych umiejetnosci takich jak asertywnosc, emocjonalna elastycznosc, autentycznosc, wewnetrzny spokoj, obserwacja bez oceny i nie tylko.

Konie wymagaja od nas wyjscia poza swoje „ludzkie” ramy, rozumienia siebie – swoich modeli zachowan, wyuczonych reakcji, swiadomosci tu i teraz oraz gotowosci do zmiany wewnetrznej. Harmonii miedzy myslami, emocjami i cialem.

Koniec roku sprzyja do refleksji ale tez to dobry czas by zajac sie soba z ciekawoscia, uwaznoscia i zrozumieniem. Tak by wejsc w nowy rok odwazniej, pewniej i bardziej swiadomie.

Jakie korzyści daje Ci ten kurs?
🙂Zrozumienie i oswojenie emocji: strach, bezbronność, złość, frustracja, zazdrość, zawiść, wstyd i poczucie winy.
🙂Wiedza, co kryje się za każda z emocji i o co je „zapytać”, kiedy się pojawiaja.
🙂Umiejętność rozróżnienia, co jest potrzebą, a co jest wartością.
🙂Odkrycie swoich zyciowych wartości, które kierują Tobą w życiu.
🙂Praktyczne i łatwe narzędzia do pracy nad sobą

zapraszam, wiecej o kursie i rejestracja w linku.
do zobaczenia, Julia

Elastycznosc Emocjonalna. TOP 1 umiejetnosc zyciowa. Jak czerpac madrosc od swoich emocji. Jak konstruktywnie zaspokajac swoje potrzeby i tworzyc swoje wlasne - "szyte na miare" zycie w oparciu o swoje indywidualne wartosci zyciowe.

Kochani,w dniach 19.11 - 2.12 bede w Polsce. Zapraszam do kontaktu osoby posiadajace wlasne konie,  ktore chca umowic si...
11/11/2024

Kochani,
w dniach 19.11 - 2.12 bede w Polsce.
Zapraszam do kontaktu osoby posiadajace wlasne konie, ktore chca umowic sie na indywidualna 3-godzinna sesje ze mna - praca z ziemi/budowanie relacji i partnerstwa z koniem)
do zobaczenia, Julia

Czy Twój perfekcjonizm cie paraliżuje?Jak zamienić perfekcjonizm w postęp i rozwoj, poprzez holistyczne podejście do pra...
07/11/2024

Czy Twój perfekcjonizm cie paraliżuje?
Jak zamienić perfekcjonizm w postęp i rozwoj, poprzez holistyczne podejście do pracy z koniem i jazdy konnej.

🔶Czy jesteś perfekcjonistą?
Często perfekcjoniści boją się terminów i stawiania sobie celów, więc odkładają wszystko na później. Prowadzi to do samokrytycyzmu, wątpliwości, negatywnego stosunku i paraliżującego przytłoczenia. To przerażająca, mroczna i niekończąca się królicza nora, która prowadzi do samosabotażu i autodestrukcyjnych wzorców.

Obszarem numer jeden, na który wpływa perfekcjonizm, jest nauka.

🔶 Czy jesteś pewnym czy niepewnym siebie uczniem?
Wielu uczniów zaczyna mocno w swojej podróży edukacyjnej, ale potem się nudzi (lub przytłacza) i rezygnuje. Perfekcjonizm powoduje, że stają się niepewnymi siebie uczniami. Powoduje, że nadmiernie krytykują siebie i swoje konie, co prowadzi do stresu, niepokoju i braku postępów. Ponadto perfekcjonizm utrudnia jeźdźcom odkrywanie nowych możliwości lub dalsze postępy z powodu strachu przed porażką, osądem i krytyką. Dlatego uczniowie tracą motywację. Zaczynają wątpić w swoje umiejętności.

🔶 Jako nauczyciel, trener i instruktor widze, że strach moich uczniów przed porażką jest najtrudniejszym obszarem. Strach przed porażką i upokorzeniem sprawia, że unikają popełniania błędów i skupiają się na celu kosztem procesu i kosztem swojego konia.
Odkryłam, że czesc uczniów poddają się dokładnie wtedy, gdy są gotowi wywrzeć największy wpływ i przejść nawykową krzywą uczenia się.

Mówią mi, że zrezygnowali z następujących powodów.
• Byli przytłoczeni jako osoby uczące się.
• Nie wiedzą, jak być sprawiedliwym i zdrowym liderem dla swoich koni.
• Nie uważali, że robią to dobrze i nie chcieli zepsuć konia.
• Ich koń był zbyt wymagający, a oni nie czuli się na siłach.

Czy to brzmi znajomo?

🔶 Jako osoba ucząca się, tez odczuwałam WSZYSTKIE z tych obaw, ALE żadna z nich nie powstrzymała mnie przed realizacją mojej pasji lub byciem najlepszą, jaką mogłam być dla siebie i mojego konia.

Dzieje się tak, ponieważ moja chęć bycia najlepszą, jaką mogłam być jako osoba ucząca się, przeważyła nad wszelkimi negatywnymi rozmowami, niepewnością i wątpliwościami. Istnieje różnica między dążeniem do sukcesu a perfekcjonizmem. Często uczniowie są naturalnie zdeterminowani, ale gdzieś na etapie rozwoju są krytykowani i staje się to nieświadomym wyzwalaczem. To obszar wart zbadania, jeśli zmagasz się z poczuciem, że musisz być idealna.

Dużo myślałam o tym temacie i o tym, co sprawia, że pozostaję zaangażowana i zmotywowana jako osoba ucząca się, gdy czuję się przytłoczona, przestraszona, niepewna, sfrustrowana i rozczarowana.

Uważam, że sprowadza się to do następujących obszarów:
• Wewnetrzny, naturalny „drive”
• Wpływy z dzieciństwa i wyuczone zachowania
• Postawa (nastawienie)

Jeśli masz dość bycia perfekcjonistą, znam kilka sprawdzonych rozwiązań, które zadziałają w Twoim przypadku, ale musisz mi zaufać, a przede wszystkim zaufać procesowi.

🔶 Oto kilka wskazówek, jak przezwyciężyć perfekcjonizm:

✅Nie czekaj, aż wszystko będzie wydawało się idealne, zanim zaczniesz działać. Skup się na niuansach tego, co robisz, a przede wszystkim ciesz się tym ze swoim koniem.

✅Skup się na tym, co robisz dobrze i co wydaje się dobre. Chodzi o bycie obecnym i łączenie się z chwilą.

✅Nagradzaj konia za próbę (nie musi być „właściwie” lub idealnie!). W ten sposób budujesz „próbę” i pewność siebie u swojego konia.

✅Zrezygnuj z kontrolowania lub mikrozarządzania wszystkim, co robi twój koń. Daj mu swobodę wyrażania siebie (mieć głos), naucz się, jak płynąć z prądem i motywuj działania swojego konia poprzez miłość i przywództwo.

✅Postrzegaj konia jako jednostkę z własnymi lękami, wzorcami i potrzebami.

✅Podejmij działanie. Nie pozwól, aby strach cię sparaliżował. To jest moment, w którym możesz przeć do przodu i robić to, aż to, co niewygodne, stanie się komfortowe.

Holistyczne podejscie do koni i jezdziectwa może stac się twoim przewodnikiem po tym, jak nauczyć się, jak pozbyć się perfekcjonizmu i w końcu cieszyć się swoim życiem, swoim koniem i swoim jeździectwem.❤️

❣️KURS ONLINE. 25/26 listopada. KIM JESTEM?❣️Jeśli nie wiesz kim jesteś – to ogromna część Twojej energii idzie na wewnę...
06/11/2024

❣️KURS ONLINE. 25/26 listopada. KIM JESTEM?❣️

Jeśli nie wiesz kim jesteś – to ogromna część Twojej energii idzie na wewnętrzne dyskusje wynikające z tego, że niektórych części siebie nie znasz i nie akceptujesz. Kluczowe jest więc właściwe zrozumienie autentyczności - to samopoznanie i akceptacja wszystkich swoich części, nawet tych, których nie lubisz.

Autentyczność to stać się sobą, wiedzieć, kim jesteś, odkryc swoje źródło siebie poza tożsamością, którą budowałeś przez lata.

Zapraszam do wspolnej pracy,
Julia

2-dniowy kurs online/ Kim jestem? Kim boje sie byc? Za kogo sie przedstawiam? Trzy wazne pytania do siebie, ktore sa brama do odkrycia swojego autentycznego JA.

PRZYPOMINAJKA! CYKL 3 BEZPLATNYCH SPOTKAN ONLINE!ZACZYNAMY DZIS O 19.30Link do rejestracji pod zdjeciem:)1. Psychologia ...
04/11/2024

PRZYPOMINAJKA! CYKL 3 BEZPLATNYCH SPOTKAN ONLINE!
ZACZYNAMY DZIS O 19.30
Link do rejestracji pod zdjeciem:)

1. Psychologia kon – czlowiek/ 4 listopada 19.30
O koniach ale tez i o nas. Co nas laczy z konmi a co nam przeszkadza w komunikacji z nimi. Drogowskazy, dzięki którym można się poruszać obcując z końmi i co jest ważne, aby komunikować się z satysfakcją dla obu stron.

2. Partnerstwo z koniem oparte na zgodzie. (Consensual Partnership)/ 5 listopada 19.30
Co to jest? I jak je zbudowac. Czego potrzebuje kon by uczestniczyc i tworzyc z toba takie wlasnie partnerstwo. O czym warto pamietac zawsze kiedy pracujemy z koniem - kilka zasad w kontekscie tego co my wnosimy do relacji. Porozmawiamy o tym jak to wplywa na trenig, rozwoj i zmianie zachowan konia.

3. Walka, Ucieczka i Zamrozenie. Tryby samozachowawcze u koni/ 6 listopada 19.30
Skad się biora? Jak im zapobiec? Zaglebimy się w psychologie konia, porozmawiamy o roznicach miedzy konmi udomowionymi a tymi dzikimi. Zajmiemy się przyczynami pojawiania się trybow samozachowawczych u koni, jak je zauwazac i jak ich unikac. Co zrobic żeby kon nie wybieral automatycznie jednego z trzech trybow.

O koniach, ludziach, ich psychologi, partnerstwie i budowaniu relacji. Dla kazdego "koniarza", ktory chce zrozumiec i wiedziec wiecej:)

✅Konie nie sa skomplikowane ale sa KOMPLEKSOWE.Wymagaja od nas wielu interpersonalnych umiejetnosci takich jak asertywno...
30/10/2024

✅Konie nie sa skomplikowane ale sa KOMPLEKSOWE.
Wymagaja od nas wielu interpersonalnych umiejetnosci takich jak asertywnosc, emocjonalna elastycznosc, autentycznosc, wewnetrzny spokoj, obserwacja bez oceny i nie tylko.

W świecie ludzi posiadających lub zajmujących się końmi jest duzo doświadczenia, wiedzy, tradycji ale i….dużo ego. Mimo całej miłości i troski okazywanej koniom, wciąż istnieje brak szacunku do nich, pragnienie kontroli i „dumy” z tego jaki to koń jest posłuszny. Bo posluszenstwo konia to niejako samo w sobie potwierdzenie, dla czlowieka, ze odnosi sukcesy, ma wiedzę i umiejętności z końmi. A prawda jest taka, że w naszym pragnieniu „udowodnienia” sobie i innym zapominamy zadać sobie jedno proste pytanie…:

Gdyby moj koń miał wybór – czy wybrałby mnie do bycia i robienia rzeczy razem?

✅Konie sa Procesowe a nie zadaniowe.
Wymagaja od nas wyjscia poza swoje „ludzkie” ramy,
rozumienia siebie – swoich modeli zachowan, wyuczonych reakcji, swiadomosci tu i teraz oraz gotowosci do zmiany wewnetrznej. Harmonii miedzy myslami, emocjami i cialem.

Działania koni są bezpośrednio związane z tym, jak się czują z czlowiekiem i z sytacja w ktorej sie znajduja.

Zawsze beda szukaly w relacji z czlowiekiem i cenily w nim:
🐴spokoj,
🐴jasnosc przekazu,
🐴jednosc ciala i umyslu,
🐴polaczenie,
🐴komunikacje,
🐴konsekwencje.

Warto wiec zadbac o komfort emocjonalny koni i tworzyc w sobie te 6 jakosci lidera - tak wazne dla naszych koni❤️❣️

Trudne konie pokazują, jakim czlowiekiem, jeźdźcem lub/i trenerem jesteś. Jedną z najbardziej wymownych rzeczy o trenerz...
25/10/2024

Trudne konie pokazują, jakim czlowiekiem, jeźdźcem lub/i trenerem jesteś.

Jedną z najbardziej wymownych rzeczy o trenerze koni i jezdzcu może być to, jak się zachowuje, gdy sprawy nie idą po jego myśli.
Jak traktuje konie, które nie reagują dobrze na jego metody?
Czy się denerwuje i bardziej stara się wymusić rezultat?
A może zatrzymuje się, dokonuje ponownej kalibracji i znajduje nowe podejście?

Łatwo jest lubić konie, które robią to, czego chcemy. Które są proste, nieskomplikowane, łatwe do popchnięcia i daja odpowiedź, której chcemy. Ale to, jak reagujemy na konie, które tego nie robią, mówi chyba najwięcej o nas jako ludziach.
Empatia i współczucie, z którymi możemy podchodzić do trudnego konia, mówią wiele nie tylko o naszej zdolności do regulowania emocji, ale rowniez o naszej swiadomej autentycznej obecnosci, umiejetnosci tworzenia zdrowych granic, zrozumienia czym jest i jak sie przejawia dojrzale przywodctwo i partnerstwo.

Konie, które odmawiają poddania się silnej presji i zamiast tego walczą, często nie są najbardziej lubianymi końmi. Sposób, w jaki reagujemy na te konie, ujawnia wiele o nas. Jeśli pozwolimy, aby nasze ego przejęło kontrolę, możemy szybko uciec się do toksycznych postaw, które obwiniają konia i powodują, że reagujemy gniewem. I chociaż może to przynieść chwilową ulgę i odwrócić uwagę od tego, jak sami tworzymy negatywne zachowania u konia, to hamuje nasz rozwój. I koi nasze ego kosztem konia…

Trudne konie zawstydzaja, upokarzaja, wzbudzaja gniew i rozczarowanie.
Trudne konie także UCZA .
Jeśli im pozwolisz.

Zawsze powtarzam, ze my nie jezdzimy „cial koni” a ich umysly. A co jest piekniejszego niż umysl konia skupiony na jezdz...
15/10/2024

Zawsze powtarzam, ze my nie jezdzimy „cial koni” a ich umysly.
A co jest piekniejszego niż umysl konia skupiony na jezdzcu, umysl spokojny, zrownowazony, bezpieczny. Myslacy.
Ale żeby to stworzyc, potrzebne jest przede wszystkim Zrozumienie I Wiedza za strony Czlowieka.

Dlatego serdecznie was zapraszam na te 3 bezplatne online spotkania ze mna.

Tematy, które wybralam to:
1. Psychologia kon – czlowiek/ 4 listopada 19.30
2. Partnerstwo z koniem oparte na zgodzie. (Consensual Partnership)/ 5 listopada 19.30
3. Walka, Ucieczka i Zamrozenie. Tryby samozachowawcze u koni/ 6 listopada 19.30

Link do wszystkich trzech spotkan dostaniesz w mailu po rejestracji.
Do zobaczenia, Julia

O koniach, ludziach, ich psychologi, partnerstwie i budowaniu relacji. Dla kazdego "koniarza", ktory chce zrozumiec i wiedziec wiecej:)

‼️PRZECZYTAJCIE.Kilka slow od mojej studentki w temacie zorganizowania warsztatow budowania relacji i parnerstwa z konie...
18/04/2024

‼️PRZECZYTAJCIE.
Kilka slow od mojej studentki w temacie zorganizowania warsztatow budowania relacji i parnerstwa z koniem w jej stajni.

"....potrzeba dużej, nie wiem, samokrytyki czy po prostu ciekawości i otwartości żeby jako „doświadczony właściciel konia” pójść na „kurs prowadzenia na sznurku”, ja w zeszłym roku po lipcu (warszaty w Swietochowie) już cośtam napomykalam i opowiadałam i pytałam czy byliby chętni no to ci co zapytałam patrzyli na mnie jak na kosmitę, przecież oni umieją sobie konia wylonżować. I z jednej strony oczywiście że umieją, przecież ja też umiałam, ale pomyśleć że może być tam coś więcej na rzeczy niż bieganie koniem w kółko to już inna kwestia. Nauczenie się czegoś nowego wymaga dopuszczenia myśli, że teraz nie wie się jeszcze wszystkiego ;)"

".....ogólnie praca na wysokiej energii jest dobra bo konie są od tego mniej reaktywne, a po pracy na niskiej energii się robią reaktywne i im odbija (wg trenerki). Ja miałam takie dyskusje w zeszłym roku po lipcu, że jeśli mój koń cofa od podniesienia brwi i zmienia chody od mojego oddechu to będę miała rodeo na zawodach i go nie opanuję bo przy mojej podniesionej adrenalinie i ogólnej atmosferze ten koń dostanie pierdolca. Jak to się stało że nie dostał to nie wiem 🤷‍♀️"

".....Z tego co mnie uczono w przeszłości „klasycznego naturala” i z tego co teraz sobie oglądałam to tak jak mówisz - jest to dość łopatologicznie proste, uzyskanie jakiegoś obserwowalnego efektu w postaci ruchu w te lub we wte jest wyznacznikiem że robota wykonana, no takie to zerojedynkowe i przez to kuszące bo sobie można odhaczać questy no i daje bardzo jednoznaczną odpowiedź na postawione przez mnie pytanie „czy wymagać” - dopoki koń nie wykona to wymagać. To wszystko jest naprawdę kusząco skuteczne i nie ma co udawać, że nie przynosi efektów, ale rozumiem ten drobny niuans, że może i to wszystko się odbywa w języku zrozumiałym dla konia, ale ramy, cele i efekty pozostają w lwiej części ludzkie. Wyłącznie konskie nigdy nie będą, ale rozumiem że dążymy do tego, żeby koń był bardziej partnerem a mniej wykonawcą i żeby kopytny miał w tym więcej przestrzeni dla siebie".

**********
nic dodac nic ujac w temacie glebszego zrozumienia pracy z ziemi, budowania relacji z koniem. Duzo sie mowi o emocjonalnym dobrostanie konia ale tak malo sie rozumie CO TO JEST I JAK GO OSIAGNAC W PRACY Z NIM.

❤️Dlatego tak bardzo jestem wdzieczna wam wszystkim, ze macie smialosc siegnac po wiedze i dzialanie, ktore wymaga WASZEGO emocjonalnego zaangazowania i zmiany w sobie by osiagnac prawdziwa relacje i partnerstwo z koniem.❤️
Julia

18/03/2024

Dzis kilka slow o tych "trudnych momentach" podczas budowania relacji z koniem. Bo nie zawsze jest "milo i delikatnie".

Dziele sie z wami urywkiem sesji z Marysia z naszych poczatkow. Na filmie widac jak eskaluje kiedy wysylam ja do kregu. Jej reakcja jest wynikiem doswiadczen w lazowaniu od poprzednich wlascicieli + wysoka wrazliwosc na najmiejszy impuls + nieumiejetnosc Marysi by sie "laczyla z eneriga" czlowieka, ktory jest obok niej.

Jak widac Marysia zamiast isc w stepa ( moja energia kiedy ja wysylam) to wchodzi w tryb - ucieczki i emocjonalnej reakcji.
Moim zadaniem i odpowiedzialnoscia jest byc z nia tam gdzie jest - czyli wydluzanie liny, panowac nad procesem - zatrzymywanie kiedy widze ze eskaluje ale tez konkretna i stanowcza korekta jej "chaosu emocjonalno - mentalnego". Kluczem jest bycie spokojnym i wykorzystywac tylko swoja energie a nie emocje.

Jezeli chcecie miec konia, ktory mysli, jest uwazny na czlowieka i jego energie to nie bojcie sie takich momentow. One sa piekne, bo wzbogacaja proces i buduja wasz autorytet i zaufanie w koniu do was. Konie ufaja tym, ktorzy pomagaj im przejsc trudne momenty w atmosferze zrozumienia, akceptacji ale i z jasnymi zasadami i etyki wspolnej pracy i bycia razem.
❤️

❣️3 dniowe praktyczne warsztaty dla konia i jezdzca❣️Zapraszam do kontaktu I wspolnej pracy by stworzyc i osiagnac prawd...
13/03/2024

❣️3 dniowe praktyczne warsztaty dla konia i jezdzca❣️
Zapraszam do kontaktu I wspolnej pracy by stworzyc i osiagnac prawdziwe partnerstwo z twoim koniem i nierozerwalna wiez na cale zycie.
Miejsce: Stajnia Swietochow, kolo Tarczyna;
Daty 2024:
6 - 9 czerwiec 2024
11 - 14 lipiec 2024
18 - 21 lipiec 2024
15 - 18 sierpien 2024
22 - 25 sierpien 2024
❇️ Grupa/warsztat: 5 par (kon + czlowiek)
❇️ Mozliwosc wynajecia konia ze stajni goszczacej.

Szczegoly programu i zapisy na [email protected]

🙂❤️
A jak stworzyc szczęśliwego, zrelaksowanego, chętnego do pracy i bycia razem konia?

Nasze konie przeżywają wiele traum. Większość z nich ma „schowana” traumę wynikającą z negatywnych doświadczeń, które napotkały w ciągu swojego życia. A ponieważ konie zazwyczaj mają kilku różnych właścicieli i kilku różnych sytuacji w ciągu jednego życia, może to przekładać się na wiele różnych czynników wyzwalających. Jeśli wierzysz, że konie są istotami czującymi, i że mają uczucia to znaczy, że to, co mówisz, jak myślisz i co robisz, ma ogromny wpływ na Twojego konia.

To znaczy, ze jedno uderzenie, jedno trzaśnięcie lub krzyk może spowodować traumę u konia. Konie sa asertywne a nie agresywne. Tak więc, kiedy uderzamy, szarpiemy nasze konie lub robimy coś ekstremalnego, okazujemy agresję i to w naturalny sposób instynktownie je przeraża.

Ponieważ konie są z natury bierne (unikają konfrontacji), najczesciej zamierają gdy jesteśmy agresywni. Często jest to postrzegane jako „trening” lub „nauczanie” konia, aby przestał zachowywać się w określony sposób – podczas gdy w rzeczywistości jest on sparaliżowany i instynktownie zamrożony w imię samozachowawstwa.

Większość standardów szkoleniowych również szkodzi naszemu koniowi, nawet bardziej naturalne i pozytywne metody mogą wyrządzić krzywdę, jeśli wymagają zbyt dużej presji, powtórzeń lub warunkowania instrumentalnego. W końcu nadmiar czegokolwiek nie jest zdrowy, zrównoważony ani dobry dla ogólnego samopoczucia, w tym naszych koni.

Jak więc uniknąć dalszej traumy dla naszego konia, a przede wszystkim naprawienia konia, który już przeżył traumę?

Z mojego doświadczenia wynika, że rozwiązaniem jest holistyczne podejście do treningu i rehabilitacji. Stosowanie holistycznego podejścia do jeździectwa oznacza, że bierzesz pod uwagę całego konia, a nie tylko mechanikę, technikę i umiejętności. Chociaż te rzeczy są ważne, zrujnujemy chęć konia do bycia z nami i pracy z nami, jeśli będzie za dużo powtórzeń i presji.
Ostatecznie nic, co zrobimy, nie będzie działać dla konia, jeśli nie będzie szczęśliwy, zrelaksowany lub chętny i chcący być w partnerstwie.

Jak dotrzeć do szczęśliwego, zrelaksowanego i chętnego partnera? Biorąc pod uwagę wszystkie obszary dobrostanu konia – całego konia.

• Socjalizacja (lub jej brak)
• Wpływ środowiska
• Fizjologia – sposób funkcjonowania organizmu (reakcja układu nerwowego)
• Serce (związek)
• Umysł (regulacja)
• Cialo (Przepływ,” flow”)

Holistyczna metoda jeździectwa zaczyna się od stworzenia bezpiecznego i dobrze prosperującego środowiska oraz socjalizacji. Na wolności konie rozwijają się w swoim środowisku, ponieważ zaspokajane są ich podstawowe potrzeby przyjaciół/rodziny (socjalizacja), całodobowa pasza i wolność. Kiedy te potrzeby zostaną zaspokojone, koń w naturalny sposób ustawi się, zrównoważy i będzie w stanie przepływu emocjonalnego. Kiedy te potrzeby nie zostaną w pełni zaspokojone, nasze konie będą wykazywać ekstremalne zachowania. W ten sposób radzą sobie i dają nam znać, jak bardzo są nieszczęśliwie, przestraszone, samotne i sfrustrowane.

Zastanowmy się chwile…..

Jak myślisz - dlaczego nasze konie zachowują się dziwnie, są straszne, wystraszone lub zdenerwowane? Dzikie konie nie zachowują się w ten sposób. Nigdy. Każde ekstremalne zachowanie może kosztować je i ich stado (wybranych przyjaciół i rodzinę) życie. Dzikie konie zawsze znajdują się w swoim przywspółczulnym układzie nerwowym, rezerwując energię i ciesząc się życiem (rozkwitając), dopóki nie pojawi się realne zagrożenie. Oznacza to, że dobro naszych udomowionych koni jest zagrożone i nie są one szczęśliwe ani zdrowe.

Ile razy twój koń pokazał ci (powiedział ci), że nie chce brać udziału, ciągnąc, szarpiąc, pędząc, wzbraniając się, machając, unieruchamiając lub stając dęba... a ty kopałeś, ciągnąłeś go za pysk lub przepychałeś?

Nie pomaga fakt, że większość jeźdźców (opiekunów koni, stajennych) często niewiele lub nic nie mogą powiedzieć ani zrobić w sprawie podstawowych potrzeb konia w zakresie przyjaciół, paszy i wolności (duże pastwisko do wędrowania i konie do zaprzyjaźnienia się). Wiem, jak trudne jest to dla większości osób ale mimo tych ograniczen wiem i mogę pomóc koniom i ludziom stworzyć partnerstwo w życiu i pracy, którego oboje potrzebują, aby czuć się świetnie i prosperować.

Ponieważ większość koni i ich opiekunów jest ograniczona przez wpływy zewnętrzne, nad którymi nie zawsze mogą zapanować, przechodzimy do następnego zestawu potrzeb naszego konia: relacji, regulacji i przepływu. Obszary, które możemy całkowicie kontrolować, zmieniać, ulepszać i chronić.

Tworząc głębokie i znaczące więzi i relacje z naszymi końmi, możemy pomóc im poczuć się bezpiecznie emocjonalnie. Dzięki naszej relacji poczują się kochane, poczują, że należą do rodziny i poczują, że są ważne - że ktoś przejmuje się tym, co czują.
Relacje są tym, od czego zaczynamy, poprzez spójność serca. Jeśli koń nie jest „otwarty” (a większość nie jest), sa specjalne ćwiczenia, które pomogą mu się zrelaksować i poczuć bezpiecznie, dzięki czemu nawiążą więź. Ćwiczenia te mają na celu samoregulację i mają na celu pomóc koniowi pokonać strach (traumę) i zresetować układ nerwowy.

Gdy koń potrafi regulować swoje emocje, staje się otwarty i chętny do nawiązywania kontaktu, partnerstwa i uczestnictwa. Tylko wtedy możemy pracować nad pogłębieniem relacji poprzez ćwiczenia samoregulujące. Powodem, dla którego uzywane przez mnie metody lonżowania są tak skuteczne u konia, jest nauka. Kiedy my (i konie) tworzymy rytm, uwalniamy w naszym układzie nerwowym naturalne środki relaksujące (hormony), które następnie są uwalniane w całym ciele. Te naturalne hormony relaksujące nazywane są dopaminą i endorfiną. Są to hormony (substancje chemiczne) odpowiedzialne za „dobre samopoczucie” odpowiedzialne za wprowadzenie nas i naszych koni w przywspółczulny układ nerwowy zapewniający spokój, relaks i trawienie.

Oprócz metod lonżowania tworzących regulacje,wazna jest przede wszystkim synchronizacja serce-umysł-ciało, abyśmy mogli czuć się jak jedno, myśleć jak jedno i poruszać się jak jedność jeden z naszym koniem.

Kiedy relacje i regulacje współdziałają, nasz koń w naturalny sposób czuje się bezpieczny. Relaksuje się, pozostaje w kontakcie i tęskni za połączeniem. Decyduje się na współpracę z nami, ponieważ jest to bardzo przyjemne. Kiedy my i nasze konie jesteśmy ustawieni w ten sposób, tworzy się przepływ wewnątrz nas i pomiędzy nami. Podobnie jak silny prąd elektryczny lub pole magnetyczne, wspólna częstotliwość jest tak potężna, że tworzy „stan przepływu” między koniem a człowiekiem. Nazywam to „hajem endorfinowym” (sportowcy nazywają to „hajem biegacza”). Gdy osiągniesz to połączenie… wszystko jest możliwe!
❤️

❤️ na zdjeciu Emil & Sweete❤️Czym jest  Holistyczny Trening Koni?I dlaczego jest lepszy dla koni niż natural horsemanshi...
12/03/2024

❤️ na zdjeciu Emil & Sweete❤️

Czym jest Holistyczny Trening Koni?
I dlaczego jest lepszy dla koni niż natural horsemanship czy trening pozytywnego wzmacniania?

Z mojego doświadczenia wynika, że jeśli nie podchodzimy do wyzwania lub problemu z naszym koniem całościowo, możemy go zaostrzyć – i w ten sposób konie, podobnie jak ludzie, ulegają uszkodzeniom. Spojrzenie na konia całościowo oznacza nie tylko spojrzenie na całościowy obraz, ale także na wszystkie elementy, które składają się na całość. Spójrz na negatywne zachowanie jako na objaw znacznie poważniejszego problemu i przepracuj go jako zaufany partner.

Jeśli nie bierzemy pod uwagę tego, jak koń czuje się w danej sytuacji lub co jest przyczyną problemu, jak możemy oczekiwać trwałego rozwiązania? Jeśli popychamy naszego partnera przez problem, stosując „nacisk i uwolnienie”, „nagrody w postaci jedzenia” lub „odczulając”, czego tak naprawdę uczymy? Stosowanie tych tradycyjnych i „naturalnych” metod NIE rozwiązuje podstawowej przyczyny problemów, które się ujawniły. I chociaż może się wydawać, że rozwiązują jeden problem, inny z pewnością pojawi się równie szybko, ponieważ nie zajęliśmy się pierwotną przyczyną.

Koń, który nauczył się „poddawać się” presji, ponieważ desperacko pragnie uwolnienia, nie jest towarzyszem, któremu można ufać. Moze stać się tykającą bombą zegarową – na skraju eksplozji, gdy ciśnienie stanie się zbyt duże. Holistyczne szkolenie konia oznacza dać mu wybór i poprowadzić konia (poprzez połączenie z nim, aby podjął właściwą decyzję… To jest podstawa potrzebna do stworzenia chętnego partnera, który naprawdę chce być z tobą. Partnera, który ufa Tobie jako liderowi, a przez to jest otwarty i gotowy do nauki.

Koń, którego trudno złapać i który jest wyczerpany, dopóki się nie podda, niczego się nie nauczył… po prostu próbuje przetrwać. Koń, który daje się złapać smakołyk, nie dokonuje wyboru w oparciu o długotrwałe partnerstwo, szuka po prostu natychmiastowej nagrody. A konie, które mają chodzić wokół strasznych przedmiotow, dopóki nie będą „odporne na bomby”, często po prostu okazują wyuczoną bezradność… poddały się temu, że nie mają wyboru w tej przerażającej sytuacji i niestety „wymeldowamy się „ całkowicie.

Na tym NIE można zbudować bezpieczne i długotrwałe partnerstwo.

A właśnie to dzieje się w wielu natural horsemanship praktykach. Ciągle zmuszamy konia do wykonywania ćwiczeń bez prawdziwego połączenia z nim. Dzieje się tak dlatego, że większość natural horsemanship opiera się na technice, mechanice oraz na tym, jak się o nie troszczymy, jak sobie z nimi radzimy i trenujemy a nie na tym, jak podchodzimy do każdego konia jako indywidualnego ucznia.

Powinniśmy zadawać pytania i zastanawiać się, co konie czują w związku z tym doświadczeniem. Jak się czują psychicznie? Jak się uczą (czy są pewne siebie, szczęśliwe, robią postępy i cieszą się z procesu)?
Czy możemy je „odczytac”? Czy wiemy, na co patrzymy fizycznie? Czy potrafimy określić emocjonalne, mentalne lub fizyczne progi naszego konia – kiedy posunęliśmy się za daleko lub za to co robimy trwa za długo?

Oto pytania dotyczące holistycznego podejscia. Pytania, na które będziesz w stanie odpowiedzieć, gdy nauczysz się rozumieć swojego konia na każdym poziomie ( emocjonalnym, mentalnym i fizycznym), łącząc się z nim w sposób, który przynosi obustronną satysfakcję i mówiąc jego językiem, językiem Equus.

Kiedy nie bierzemy pod uwagę podstawowych i emocjonalnych potrzeb naszych koni podczas jakiejkolwiek interakcji (weterynarz, kowal, obsługa, trening itp.), możemy, przy powtarzającym się braku świadomości, łatwo stworzyć lub wspierać te dysfunkjonalne lub lub niepożądane zachowania przez cały czas. czas.

Dysfunkcjonalne zachowania to konski sposób komunikowania się z nami w sposób niewerbalny, czego nie lubią lub co jest dla nich niewygodne.
Co by było, gdybyśmy świadomie wdawali się w każdą interakcję z naszym koniem, myśląc o tym, jakie musi być jego doświadczenie, aby mógł się nim cieszyć – w ten sposób dodając wartość do naszej relacji za każdym razem, gdy z nim jesteśmy?
Kiedy skupiamy się na tworzeniu pozytywnych doświadczeń we wszystkim, co robimy z naszym koniem, sprawiamy, że cały proces uczenia się staje się bardziej korzystny, a wisienką na torcie jest to, że jesteśmy częścią tego doświadczenia. Oznacza to, że jesteśmy nagrodą.

Nasz związek, miłość, współczucie i interakcja stają się powodem (największą motywacją), dla której nasze konie decydują się być z nami, pracować z nami i zapewniać nam bezpieczeństwo. Nie jedzenie i nie „uwalnianie” od nacisku.
Bazujac na naturalnym zyciu dzikich koni wynika jedno - relacje są najwyższą motywacją, a bezpieczeństwo emocjonalne jest ich potrzebą numer jeden – przede wszystkim – nawet jedzeniem.
Konie z natury cenią relacje, więzi emocjonalne i rodzinę ponad wszystko i zrobią wszystko, aby chronić tych, których kochają.

Myślę, że można śmiało powiedzieć, że wielu z nas doświadczyło udomowionych koni, które czuły się samotne, smutne, przygnębione i miały złamane serce po stracie ukochanej osoby, niezależnie od tego, czy była to śmierć, czy inna separacja.
Właśnie dlatego holistyczne podejscie działa. Jest to sposób myślenia, poziom świadomości i dostrojenia, który pozwala nam czuć nasze konie i czuc dla nich. Jest to podejście na którym się bazuje to jak troszczymy się o konie, obchodzimy się z nimi, rozwijamy je, szkolimy i rehabilitujemy.

Podejście oznacza podjęcie decyzji o najlepszym sposobie poradzenia sobie z sytuacją. Ten sposób działania wymaga pewnych atrybutów, takich jak dostrojenie, obserwacja, świadomość siebie i tego co się dzieje tu i teraz, zdolność do pauzy, czucie, wyczucie czasu, cierpliwość, swiadoma obecność, odczuwanie drugiej osoby.. i jeszcze kilka waznych umiejetnosci takich jak asertywosc, autentycznosc, emocjonalna elastycznosc.

Holistyczne podejscie to klej, który wiąże serce, łączy umysł i ciało konia i człowieka. To magia, którą czujemy, kiedy patrzymy w oczy naszego konia i czujemy jego serce. Nie ma lepszego sposobu na nawiązanie kontaktu, bycie i pracę z koniem niż wtedy, gdy jesteśmy zaangażowani holistycznie. Tego właśnie potrzebuje od nas koń, aby oddać się całkowicie.

Kiedy stosujemy holistyczne podejście do treningu, rozwoju i przekwalifikowania, nie tylko zaspokajamy potrzeby naszego konia, ale tworzymy środowisko do nauki i doświadczenie, które wzbogaca, nadaje znaczenie i wartość naszemu koniowi.
Dlaczego nie sprawić, by całe doświadczenie twojego konia z Tobą było wzbogacające i satysfakcjonujące za każdym razem, gdy wchodzisz w interakcję, tak aby był zmotywowany do szukania Cię, bycia z Tobą i pracy z Tobą?

Zapraszam do kontaktu I wspolnej pracy by stworzyc i osiagnac prawdziwe partnerstwo z twoim koniem i nierozerwalna wiez na cale zycie.

Gdzie:
Stajnia Swietochow, kolo Tarczyna;
Daty 2024:
6 - 9 czerwiec 2024
11 - 14 lipiec 2024
18 - 21 lipiec 2024
15 - 18 sierpien 2024
22 - 25 sierpien 2024

❇️ Grupa/warsztat: 5 par (kon + czlowiek)
❇️ Mozliwosc wynajecia konia ze stajni goszczacej.

Szczegoly programu i zapisy na [email protected]
Do zobaczenia 🙂❤️

Address

Sofia

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Julia Slawow Tonew - Horse psychology specialist & Horse trainer posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Business

Send a message to Julia Slawow Tonew - Horse psychology specialist & Horse trainer:

Videos

Share

Category