13/12/2023
PERITONEALNA DIJALIZA
Nažalost, u svakodnevnoj praksi se svakodnevno susrećemo sa različitim oboljenjima naših ljubimaca. Jedan od većih problema predstavljaju oboljenja bubrega.
U Srbiji još uvek nije dostupna hemodijaliza kod pacijenata koji imaju narušenu bubrežnu funckiju, ali postoji drugi vid dijalize koji može da pomogne i da šansu našim četvoronožnim prijateljima. Ona se naziva peritonealna dijaliza. To je medicinska intervencija koja se koristi i u humanoj i u veterinarskoj medicini.
Ciljevi ove intervencije su eliminacija toksina koji se nakupljaju u organizmu kada bubrezi ne rade kako bi trebalo i ubrzano vraćanje funkcije bubrega u normalu.
U slučajevima akutne bolesti bubrega ova intervencija se sprovodi dokle god se ne povrati normalna bubrežna funkcija i ubrzava period oporavka. Kada je reč o hroničnoj bubrežnoj bolesti, kada je bubrežna funkcija nepovratno narušena, intervencija se sprovodi svakodnevno ili u određenim vremenskim intervalima, na nekoliko dana, zavisno od kliničkog stanja pacijenta i parametara krvne slike i biohemije.
Intervencija se izvodi uvođenjem posebnog katetera u abdominalnu šupljinu, u blizini pupka, i ubrizgavanjem posebnih rastvora. Ovi rastvori imaju za cilj da evakuišu prekomerno nakupljenu ureu I da time olakšaju simptome nastale zbog bubrežne bolesti. Intervencija može da bude nelagodna i blago bolna, zbog čega se uglavnom vrši u blagoj sedaciji uz primenu lekova protiv bolova.
Za potrebe ove intervencije je neophodno da pas prvih 24 do 48 sati bude hospitalizovan jer se ciklusi terapije sprovode nekada i na pola sata, što zavisi od kliničkog stanja pacijenta, parametara krvne slike i biohemije i procene veterinara. Nakon tog inicijalnog perioda se pravi dalji plan terapije i sprovođenja dijalize.
Napominjemo da ova intervencija nije rutinska i potrebno je posebno zakazivanje, pregled i razgovor sa vlasnicima pre započinjanja ovakve intervencije.
Za više informacija kao i za zakazivanje pregleda možete nas pozvati na 0213036045 ili na 0601656621 🐾