05/01/2023
Vážení klienti.
Na základe ďalšieho potvrdeného prípadu potvrdeného prípadu besnoty na území SR, si skontrolujte platnosti vakcinácie na besnotu v preukaze Vášho psa/mačky.
Na našom pracovisku vakcinujeme besnotu a kompletné infekčné ochorenia s platnosťou na 1 rok, pacientom, ktorí nevykazujú príznaky akéhokoľvek infekčného ochorenia, zdravotného problému, sú v liekovej atb, nsad. liečbe alebo prekonali chirurgický zákrok, feny, ktoré aktuálne hárajú alebo sú krátko po pôrode. Psy musia byť čipované.
Sumár výskytu besnoty – september 2022- január 2023
1. Jazvec, obec Jabloň, okr. Humenné, september 2022
2. Pes, prevezený z hranice UA/SK do karanténnej stanice /útulku v Trenčíne – december 2022
3. Líška, obec Rovné nad Udavou , okr. Humenné , nález v rámci 10 km pásma okolo obce Jabloň, okr. Humenné , január 2023
Prípady súvisia s výskytom besnoty na Ukrajine a v Poľsku.
V tomto kontexte je kľúčová vakcinácia spoločenských zvierat , obozretnosť, nakoľko ide o zoonózu prenosnú na človeka a bohužiaľ je to ochorenie nezlučiteľné zo životom.
Je dôležité uviesť ako sa besnota u našich psov a mačiek prejavuje. U psov prebieha zväčša v dvoch formách - a to zúrivej alebo tichej. Zúrivá forma má 3 štádiá.
V začiatočnej fáze, ktorá trvá 1-3 dni sa pes stáva apatický, neposlušný, schováva sa na tmavé miesta, neochotne plní rozkazy chovateľa alebo na ne vôbec nereaguje, prestáva rozlišovať známych ľudí od neznámych a podráždene reaguje na vonkajšie podnety. Psík je často nepokojný, líha si alebo vstáva, lapá akoby po vzduchu. Niekedy možno pozorovať aj svrbenie pohryzeného miesta. Jedným z typických príznakov je zvrátená chuť- zviera požiera rôzne predmety ako napr. drevo, zem, kamene, sklo a.i. V dôsledku ochrnutia hltana zviera nemôže prijímať potravu a piť vodu a začne slintať.
V druhej fáze sa však prejavujú príznaky ochorenia výraznejšie. Zvieratá majú záchvaty zúrivosti, často si hryzú niektorú časť tela a usilujú sa utiecť. Ak sa im to podarí, utekajú bezcieľne na veľké vzdialenosti. Tie zvieratá, ktoré sú v uzatvorenom priestore alebo v klietkach narážajú do stien, vylamujú si zuby, porania si papuľu. Je možné pozorovať nápadné slinenie, jazyk vyčnieva z papule. V poslednom štádiu už ochrnú ďalšie svalové skupiny, zvieratá nevydávajú žiadny hlas a po poklese telesnej teploty pes uhynie.
U tichej formy, ktorá sa vyskytuje asi v 10-20 % prípadov možno pozorovať len príznaky zo začiatočného štádia zúrivej. U mačiek sa prevažne vyskytuje tiež forma zúrivá. Mačka vytrvale mňaučí, chrapčí, vrhá sa na ľudí a iné zvieratá, hryzie a škriabe, pričom zubami a pazúrmi spôsobuje hlboké poranenia.