Świnki Morskie - Kawia Domowa

Świnki Morskie - Kawia Domowa Luna & Hazel

06/09/2023
02/09/2022

Gorgeous Guineas - Aromatherapy products for guinea pigs, We've been providing simple skincare solutions for guinea pig skin problems since 2003.

30/06/2022

Ostatnio niestety nie mamy czasu na fp. Zapraszamy na grupę Świnki morskie i fp Administracja Świnki morskie

Dziś na szybko post w którym odpowiemy na częste ostatnio pytania które dostajemy na mess.

Nowa linia Vitapola czy polecamy?
Linia Vita Herbal. W tej linii znajdziemy karmę pełnoporcjową (według producenta), zioła, suszone owoce i warzywa oraz przysmaki min. kolby.

Obejrzałyśmy produkty z tej serii w sklepie zoo, a kupiłyśmy liść maliny i mix kwiatów na spróbowanie.

ZIOŁA I SUSZKI
Zatem zacznijmy od tego co jest w tej linii wydaje się najlepsze czyli zioła. Jeśli zioła są na liście dozwolonych to bez znaczenia firma czy linia. Ważna jest jakość, min. wielkość kawałków, zapach, kolor, a jeśli mieszanka to oczywiście jej skład. W linii Vita Herbal znajdziemy zioła pojedyncze i mieszkanki dozwolone dla świnek, suszki warzywa i owoce (pojedyncze i mixy). Suszki z tej linii sa to po prostu zioła jak zioła... np. suszona pokrzywa, liść maliny, kwiat hibiskusa, korzeń mniszka czy suszone owoce/ warzywa np. topinambur, burak, żurawina, jabłko i mixy owocowo/ warzywne. Pamiętajmy że owoce i warzywa suszone nie są wskazane dla świnek. Świnki to nie szynszyle, świnki powinny mieć świeże warzywa, a owoce jako przysmaki.

❎Mix ziołowy dla kawii domowej
Skład: LUCERNA SUSZONA (15%), liść babki lancetowatej suszony (15%), liść mniszka suszony (15%), ziele owsa, łodyga pietruszki suszona, pasternak suszony, burak suszony, pokrzywa suszona, kora wierzby suszona, porzeczka czerwona suszona, kwiat róży suszony, żurawina naturalna suszona.
Nic atrakcyjnego składowo. Na pierwszym miejscu zbędna w diecie świnek lucerna, tucząca i obciążająca nerki, raczej do stosowania w ogóle leczniczo jeśli już. Dużo suszonych warzyw i owoców także niekoniecznie dobry wybór. Mało, a nawet bardzo mało ziół jak na mieszankę nazwaną: ziołową. Nam się trafily w sklepie bardzo drobne kawałki ziół w każdej oglądanej paczce. Raczej nie polecamy patrząc na skład. Można kupić lepsze składowo mieszanki.

✅Mix kwiatowy
Skład: kwiat hibiskusa suszony, kwiat rumianku suszony, kwiat nagietka suszony, płatki róży suszone, płatki słonecznika suszone
Skład dobry dla świnek, nasze nie pogardziły. Ale cena do wagi nie specjalnie atrakcyjna.

✅Mix ziołowy dla królika i gryzoni
Skład: mniszek lekarski suszony (34%), ziele owsa, kwiat nagietka suszony, kwiat rumianku suszony (11%), pokrzywa suszona, ziele babki lancetowatej suszone, kwiat słonecznika suszony.
Skład dobry dla świnek. Tylko niestety mało składników, warto aby mieszanka miała ich przynajmniej kilkanaście.

Zioła z linii Vita Herbal w porównaniu do Nie byle badyle Factowy Herbs, Tivo, Pełnego Korytka, Zwierzęcego Paśnika Ziołowego, Świnkoziólek... wypadają raczej średnio. Zapach nie powala, kawałki dość drobne, mieszanki słabe składowo lub ubogie ilościowo. Nie mniej jak ktoś chce z tej linii to można coś wybrać.

KARMA
↘️Dalej karma pełnoporcjowa dla kawi domowej... Niestety tu sporo przerostu formy nad treścią.

Skład
Roślinne produkty uboczne (tymotka (16%), LUCERNA 12%, kora wierzby 3%, kwiat hibiskusa 2%, kwiat nagietka 1%)), warzywa (w tym PŁATKI GROCHOWE 4%, papryka suszona 2%), owoce ( w tym jabłko 3%), Dodatki dietetyczne: witaminy/kg: Witamina A 6 000 j.m., Witamina D3 600 j.m., Witamina E 32,5 mg, WITAMINA C 350 mg. Związki pierwiastków śladowych/kg: żelazo (3b103) 26,25 mg, miedź (3b405) 15 mg, tlenek cynku (3b603) 26,25 mg, mangan (3b502) 10,5 mg, jod (3b202) 0,35 mg, monochlorowodorek L-lizyny, technicznie czysty (3.2.3.) 829 mg. Dodatki technologiczne: przeciwutleniacze. Składniki analityczne: Białko surowe (metoda Kjeldahla) 12,5%, Włókno Surowe 18,2%, tłuszcz surowy 2,1%, popiół surowy 7,32%, fosfor 0,24%, wapń 0,95%, wilgotność max. 12%.
Dalej czytamy na stronie producenta o składnikach nie wykazanych w składzie... "Znajdziemy w nich również dodatek GAŁĄZEK I KORY DRZEW [...]. Warzywa oraz owoce jako źródło witamin, w tym dla kawii domowej dobrane tak, aby w sposób naturalny dostarczyć witaminy C (papryka czerwona, PIETRUSZKA ŁODYGA, PORZECZKA)." Także skład nie jest pełny i dla nas mało przekonujące.

Pozwólmy sobie zacytować opinię technika wet. z grupy z którą się zgadzamy w 100% "Szału nie ma. To ani i to karma pełnoporcjowa nadająca się na stałą ani to dobra mieszanka ziół nadająca się do codziennego/ częstego podawania. Takie dla mnie nie wiadomo co i po co 🙈 Dużo za mało wit C na stałą i pełnoporcjową karmę, niewłaściwy stosunek wapnia do fosforu jak dla świnek, mieszanka czyli selective feeding, dużo tuczących składników - owoce, lucerna (aż 12%), groch. Lucerna najlepiej leczniczo a nie codziennie, a groch tym bardziej jako przysmak raz na jakiś czas. Pomijam że skład bardzo niepełny w składzie nie ma owoców wskazanych w opisie ;) Są lepsze dodatki np. granulat z ziół Nie byle badyle lub nawet mieszanki tego typu."

Przypominamy to było już w postach na to że karma pełnoporcjowa ma dostarczyć wszystkiego co jest niezbędne świnkom czyli min. wit C. Dla świnek karma powinna zawierać przynajmniej 500mg/ kg tu jest tylko 350 mg. Jest to mix granulatu i suszków czyli nie jest to dobry wybór ma stałą karmę bo może być wybiórcze jedzenie.
Jeśli ktoś musi to raz na jakiś czas jako dodatek znośna i fakt są gorsze na rynku. Nie ma w niej ani ziaren zbóż w formie nieprzetworzonej ani w formie granulatu co jest plusem i warto to podkreślić druga karma Vitapola po Excellent bez ziaren zbóż w składzie. Ale można wybrać podobne mixy (granulat bezzbożowy z suszkami) o lepszym (i pełnym) składzie. My jej nie polecamy za dużo lucerny, skład nie pełny w odniesieniu do opisu że strony producenta,. mało wit C. Dla nas bez rewelacji.

PRZYSMAKI
✅Jako przysmak na plus są gałązki z posypką. Podobne do Ham Stake, mniej atrakcyjne smakowo bo tylko trzy smaki, są z nacią pietruszki, burakiem i korzeniem marchwi.
Skład: pędy leszczyny suszone, marchew suszona, skrobia.

Kolejny przysmak z linii Vita Herbal to miseczki:
✅Miseczka warzywna dla gryzoni
Podobny produkt do Ham Stake
Skład: drewno brzozowe suszone, marchew suszona, pasternak suszony, łodyga pietruszki suszona, kwiat nagietka suszony, skrobia.
Sporo suszonych warzyw korzeniowych, dość dużo zbędnego wapnia z tej pietruszki w składzie. Od biedy można podać.
❎Miseczka owocowa
Skład: drewno brzozowe suszone, jabłko suszona, ananas, rodzynki, żurawina suszona, banan suszony, skrobia.
Miseczka owocowa NIE nadaje się dla świnek. Pomijając że za dużo owoców suszonych to jeszcze w składzie ananas, rodzynki.

❎Kolby..
Żeby nie powtórzyć szału nie ma 🙈 Fakt, zbóż nie ma w składzie, lepiszczy typu miód/ syropy/ żelatyna/ jajka też nie. Natomiast każda to bomba kaloryczna(!). Każda oparta jest na zbędnej w świnkowej diecie lucernie i z dużą ilością grochu, który jest tuczący i ciężkostrawny.
❎Smakers drzewny
Skład: MĄCZKA Z LUCERNY, MĄKA GROCHOWA, KORA BUKOWA suszona (15,5%), kora wierzby suszona (12%), gałązki brzozy suszone (12%), ŁUPINA KOKOSOWA SUSZONA, KORA CYNAMONU.
Skład nie dla świnek! Świnkom nie dajemy cynamonu, buka. Łupina kokosa dyskusja ale w ostateczności względnie bezpieczny składnik. Lucerna na pierwszym miejscu i mąka grochowa zaraz za nią produkty tuczące, lucerna obciąża nerki a mąka grochowa w nadmiarze ciężkostrawna.
❎Smakers topinambur z pasternakiem
Skład: MĄCZKA Z LUCERNY, MĄKA GROCHOWA, topinambur suszony (30,5%), PASTERNAK SUSZONY (11,5%), kora wierzby suszona, siemię lniane.
J.w. bomba kaloryczna - lucerna pierwsze miejsce w składzie, groch drugie i pasternak warzywo korzeniowe. Lepiej bo nie ma przynajmniej noc niewskazanego.
❎Smakers brokułowo - różany
Skład: MĄCZKA Z LUCERNY (52%), MĄKA GROCHOWA, NASIONA DYNI OBŁUSZCZONE (10%), brokuł suszony (6,5%), PŁATKI GROCHOWE (3,5%), łodyga pietruszki suszona (2%), kwiat róży suszony (0,5%).
J.w. lucerna stanowi ponad 50% składu kolby (!), dalej mąka grochowa, późnej jeszcze dorzucone płatki grochowe. Dodatkowo tuczące nasiona dyni. Ponadto do bomby kalorycznej mamy bombę wapniową co w połączeniu z lucerną nie sprzyja nerkom.. (brokuł, nać pietruszki).
❎Smakers czerwone warzywa
Skład: MĄCZKA Z LUCERNY, MĄKA GROCHOWA, MARCHEW SUSZONA (22,5%), papryka suszona (11.5%), pomidor suszony (11.5%), łodyga pietruszki suszona (4,5%).
J.w bomba kaloryczna.. lucerna, groch i jakby tego było mało marchew.
❎Smakers działkowy sad
Skład: mączka z lucerny, mąka grochowa, jabłko suszone (26,5%), morela suszona (8%), czarny bez suszony (5,5%), porzeczka suszona (5%), jagody goji suszone (2,5%), żurawina (2,5%).
Właściwie każdy składnik jest tuczący, słodki.
❎Smakers babcina grządka
Skład: mączka z lucerny (40%), mąka grochowa, burak suszony (15%), marchew suszona (15%), łodyga pietruszki suszona (2,5%), liś mniszka suszony (2,5).
Skład idealny na tuczenie, obciążenie układu moczowego. Lucerna, groch, burak, marchew tuczą. Lucerna, burak, nać pietruszki i mniszek razem obciążają nerki, duża dawka wapnia. Groch bardzo wysoko w składzie jest ciężkostrawny.

Są przysmaki i kolby dużo zdrowsze i lepsze składowo w tej cenie np z Ham Stake czy Jr Farm Granless.

Podsumowując...
Linia Vita Herbal to już krok Vitapola w dobrą stronę jest grain free ale powinni jeszcze sporo popracować nad produktami aby były godne polecenia. Póki co my nie jesteśmy raczej fanami także tej serii, szału nie ma, specjalnie polecać według nas nie ma czego.

03/06/2022

W pracy każdego weterynarza obcującego ze świnkami morskimi zdarzy się taki przypadek, że na wizytę przyjdzie zmartwiony właściciel razem z pupilem, który to wyhodował sobie na swoim zadku „jakąś zmianę”. Nie ma w tym nic złego – jeżeli cokolwiek u naszego zwierzaka nas niepokoi, warto skonsultować to z weterynarzem. W większości przypadków natomiast ten wyhodowana „anomalia” to nic innego jak gruczoł łojowy i nie jest on powodem do zmartwień. Gruczoły łojowe świnek morskich są widoczne w szczególności u samców – są to lekko wilgotne, bezwonne miejsca znajdujące się u nasady kręgosłupa świnki ( w miejscu, gdzie znajdowałby się ogon, jeśli świnki by takowy posiadały). Lepkość w okolicy tego miejsca nie jest niczym niepokojącym, natomiast nie znaczy to, że nie należy go obserwować. Jeżeli w okolicy gruczołu łojowego świnka będzie miała zlepione mazią podobną do żywicy lub smoły włosy, to znaczy że mamy do czynienia z jego nadczynnością. Nie jest to powód do wybitnych zmartwień – śwince nic nie grozi i takie zlepione włosy należy po prostu umyć i dbać o higienę tego miejsca. Najlepiej w tej sytuacji sprawdzają się naturalne olejki (na przykład kokosowy), którymi pozlepiane włosy możemy natłuścić, a następnie umyć specjalistycznym szamponem i spłukać.

08/02/2022
20/01/2022

Kompendium wiedzy- świnka morska utworzone przez Magda Nowaczyk | lis 22, 2018 | Higiena, Opieka, Pielęgnacja, Porady, Świnka morska (opieka), Temat, Wyposażenie | 0 komentarzy O nas Aktualności Nasi podopieczni Pamiętamy! Opieka Jak pomóc Wolontariat Wirtualna adopcja Nasi sponsorzy Dla firm...

20/01/2022

Żywienie świnek to jeden z tematów, który spędza nam sen z powiek 😉Jest tyle sprzecznych informacji, tyle źródeł, które uchodzą za rzetelne, a jednak po przeanalizowaniu proponowanych schematów żywienia okazuje się, że są dla prosiaków szkodliwe, że nie może zabraknąć u na

05/01/2022

Thank you for your interest in adopting a guinea pig from the DSPCA. You can register your interest for a guinea pig that you saw on any of our social media platforms or you can be added to a waiting list for when another suitable guinea pig becomes available for adoption.

09/11/2021

Your regular vet is the BEST place from which you should get after-hours/emergency contact info.

ASHEVILLE - Haw Creek Animal Hospital
1007 Tunnel Rd
(828) 298-1678

ASHEVILLE - REACH Veterinary Specialists
677 Brevard Rd
(828) 665-4399

GREENSBORO - Happy Tails Emergency Veterinary Clinic
2936 Battleground Ave
(336) 285-0173

HUNTERSVILLE - Carolina Vet Specialists
12117 Statesville Rd
(704) 949-1100

MATTHEWS - Carolina Vet Specialists
4099 Campus Ridge Road
(704) 815-3939

RALEIGH - Animal Emergency Hospital & Urgent Care
409 Vick Ave
(919) 781-5145

RALEIGH - NC State Veterinary Hospital
1052 William Moore Dr.
(919) 513-6911

30/10/2021

Joomla! - dynamiczny system portalowy i system zarządzania treścią

28/10/2021

Świnki morskie hoduje się w parach lub w haremach. Młode samice powinno się umieszczać razem z samcem dopiero, gdy osiągną wiek około 4-5 miesięcy, natomiast po raz pierwszy powinny zajść w ciążę przed upływem 6-8 miesiąca życia, ponieważ po tym okresie kości miednicy zrastają si...

27/10/2021

Zmysły świnki morskiej są potrzebne do jej prawidłowego funkcjonowania. Zwierzątko to jest bardzo towarzyskie i posiada doskonałą...

27/10/2021
17/10/2021
17/10/2021
02/10/2021

Must know for all guinea pig owners! Learn what your piggies p**p is trying to tell you.

02/10/2021
02/10/2021

Jak pomóc zwierzakowi w nagłych przypadkach? Posted on 22 lutego 201615 lipca 2016 by Jakub Kliszcz Czyli jak rozpoznać stan bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia u królika i gryzonia. Co i jak robić aby mu pomóc, a nie zaszkodzić. JEŚLI Z TWOIM ZWIERZĘCIEM DZIEJE SIĘ COŚ NIEDOBREG...

02/10/2021

Niezjedzone cekotrofy, czyli pseudobiegunka Posted on 30 kwietnia 20152 sierpnia 2016 by Jakub Kliszcz Nazwa cekotrofy jest połączeniem łacińskiej nazwy jelita ślepego – cecum oraz pochodzącego z greki słowa trophia, czyli odżywianie. Gwoli przypomnienia: Cekotrofy, to otoczone śluzową k...

27/09/2021

E. CUNICULI (EC) CZYLI DOKŁADNIE ENCEPHALITOZOON CUNICULI

E. Cuniculi, EC, Encephalitozoon Cuniculi, Encefalitozoonoza jest to choroba pasożytnicza. Wywołuje ją wewnątrzkomórkowy pasożyt należący do gromady mikrosporidiów w królestwie grzybów, wytwarzających zarodniki.

E. cuniculi świnki mogą zarazić się od królików lub świnek w pseudohodowli, w sklepie zoologicznym lub nawet od naszych własnych zwierząt, które są nosicielami.

„U królików zarażenia E. cuniculi występują powszechnie.” (1) „E. cuniculi u królików jest powszechne (stopień zarażenia waha się od 5-45% w Niemczech do nawet 80% w Szwecji). Choć wśród królików notowanych jest najwięcej dodatnich seroreagentów, zarażeniu ulegają także szczury, myszy, świnki morskie.” (1)

Do zarażenia EC wystarczy bardzo mała liczba pasożytów. Spory pasożytów (formy inwazyjne pasożyta) wydalane są z moczem chorego zwierzęcia, ale także znaleźć je można w kale i wydzielinach z dróg oddechowych. (1) Do zakażenia może dojść drogą pokarmową, oddechową, może dojść do zakażania płodów w czasie ciąży gdy samica jest chora.

„Spory posiadają spiralnie skręcone, polarne kanaliki, które wstrzykują sporoplazmę do odpowiednich komórek gospodarza. Wewnątrz komórki sporoplazma ulega namnożeniu. W procesie mezogonii powstają schizonty posiadające dwa jądra, w odróżnieniu od innych mikrosporidiów. Schizonty dojrzewają w sporonty, z których po pojedynczym podziale rozwijają się sporoblasty, a nastęnie spory, które mogą się przedostawać do środowiska wraz z moczem i kałem. Cykl życiowy twa 3-5 tygodni.” (7)

EC może przyjąć dwie formy – bezobjawową (bezobjawowe nosicielstwo – osobnik nie wykazuje objawów choroby, lecz w wykonanych testach na EC wynik wyjdzie pozytywy i może zdarzyć się ze faza bezobjawowa w sprzyjających dla pasożyta warunkach - spadku odporności gospodarza - przejdzie w fazę aktywną nawet po kilku latach od zarażenia) i aktywną - objawową, kliniczną.

EC jest chorobą o dużym zagrożeniu dla życia świnek.

Pasożyt po zakażaniu namnaża się w komórkach błony śluzowej ukł. pokarmowego, atakuje także komórki ukł. immunologicznego i z ich pomocą rozprzestrzenia się w organizmie lokując się w różnych narządach. Osiedla się w komórkach układu nerwowego (komórkach glejowych, komórkach rdzenia kręgowego), układu moczowego (komórkach nabłonkowych nerek), wątroby i w komórkach krwi (monocytach).

W związku z lokalizowaniem się pasożyta w różnych narządach, objawy i skutki choroby mogą być różne – ze strony:
- ukł. immunologicznego: np. częste przeziębienia,
- ukł. nerwowego: przekrzywianie głowy, kiwanie/ podrzucanie głową, niekontrolowane ruchy głową, skręt szyi, kręcenie się w kółko, chodzenie tyłem, kładzenie się na grzbiecie, wyginanie głowy do tyłu, objawy podobne do udaru, trudności w utrzymaniu równowagi, oczopląs, drgawki, "fikołki" przy zjadaniu cekotrofów przy pochyleniu głowy, niedowłady kończyn, obniżenie napięcia mięśniowego całego ciała, zapalenie mózgu i rdzenia kręgowego, zapalenie opon mózgowo - rdzeniowych,
- ukł. moczowego: nadmierne wydalanie moczu, brak wydalania moczu (skąpomocz lub bezmocz związany z ostrą niewydolnością nerek), uszkodzenia nerek w różnym stopniu,
- ukł. krwionośnego: zapalenie mięśnia sercowego, naczyń krwionośnych, spadek poziomu hemoglobiny,
- ukł. pokarmowego: uszkodzenie wątroby,
- uszkodzenia narządu wzroku i słuchu: uszkodzenie gałki ocznej, zapalenie błony naczyniowej oka, ślepota, niedosłuch.
Ponadto typowe dla świnek objawy stanu chorobowego – brak apetytu, apatia, utrata wagi.

Proces namnażania się EC w komórkach gospodarza polega na ich zniszczeniu, z tego powodu zmiany dokonane przez EC w organizmie są najczęściej nieodwracalne, zwłaszcza jeśli zaatakowany zostaje ukł. nerwowy czy nerki.

Posiadacze świnek EC+ (seropozytywnych) podpowiedzieli nam, że skutki EC ze strony ukł. nerwowego tj. te najbardziej typowe tiki jak potrząsanie głową i kręcenie się w kółko nasilają się w chwilach ekscytacji. Jak określiła to jedna z posiadaczek świnek chorych na encefalitozoonozę, to taki "cuniculowy popcorning” - gdy ekscytacja mija, świnki zachowują się jak zdrowe.

Często diagnostykę EC u świnek morskich rozpoczyna się od wykluczenia innych chorób, czyli od wykonania podstawowych badań krwi, badania kanałów słuchowych zewnętrznych, RTG - aby wykluczyć zapalenie ucha środkowego, obecność ropni czy guzów. Następnie wykonuje się oznaczenie poziomu przeciwciał przeciw E. cuniculi we krwi (do tego badania potrzeba ok. 0,5ml krwi, na wynik czeka się około tygodnia).

Dodatnie miano przeciwciał świadczy o zakażeniu, nie odróżnia natomiast aktywnej infekcji od poprzedniej infekcji lub bezobjawowego nosicielstwa (wiele świnek może być nosicielami bezobjawowymi i u nich choroba może się nigdy nie ujawnić).

Siewstwo spor jest okresowe, co oznacza, że nie wiadomo czy świnka w danym momencie może zarazić inne zwierzaki czy nie. Dane literaturowe podają jedynie, że siewstwo po 3 miesiącach od zakażenia jest rzadkie (3).

Wynik negatywny praktycznie wyklucza zakażenie, może się jednak zdarzyć tak, że choroba ujawni się dopiero przy spadku odporności.

Leczenie jest często objawowe i nie zawsze na tyle skuteczne, aby cofnąć zmiany wywołane przez chorobę, np. kręcz szyi. „W zależności od narządów objętych procesem zapalnym (nerki/serce/mózg) stosuje się leki usprawniające pracę danego układu. Kiedy dominują objawy ze strony układu nerwowego, terapię należy zacząć od podania glikokortykosteroidu.” (1) Lekiem stosowanym w leczeniu EC jest fenbendazol lub albendazol, często także witaminy z gr B, środki przeciwzapalne, uspokajające i leki wspomagające ukrwienie struktur mózgowych. EC może tworzyć przetrwalniki, które są niestety oporne na leki.

Leczenie nie daje także gwarancji na całkowite unicestwienie pasożytów, zmniejsza jedynie ich ilość i ryzyko nawrotu objawów. Każdy kolejny epizod pogarsza stan zwierzęcia. Najczęściej świnki, u których wykryto EC - świnki (bezobjawowe) - co pół roku poddawane są terapii fenbendazolem, aby utrzymać chorobę w ryzach. Nieleczone EC lub często nawracające epizody choroby mogą skończyć się śmiercią zwierzęcia albo upośledzeniem funkcji organizmu w takim stopniu, że jedynym racjonalnym rozwiązaniem będzie eutanazja.

Epizod choroby może zostać wywołany przez spadek odporności, silny stres czy inne choroby. Encefalitozoonoza może dać o sobie znać nawet po latach od zakażenia.

Zarażona świnka, jest nosicielem do końca życia, jej stado powinno zostać poddane leczeniu. Jeśli zaś świnka jest samotna, EC nie oznacza izolacji do końca jej dni – powinna mieć towarzysza także z EC+.

Na E. Cuniculi NIE MA szczepionki ani tabletek odrobaczających! Hodowcy królików, a tym bardziej pseudohodowcy i sklepy zoo nie szczepią, nie odrobaczają na EC królików. Ponadto także nie testują na EC. Więc niestety każdy królik to potencjalne zagrożenie zdrowia i życia świnki. A najgorsze że nawet testy wykonane w fazie bezobjawowej nie dadzą 100% gwarancji że królik nie jest siewcą a tym bardziej że w ogóle jest zdrowy.
EC jest dlatego jednym z przeciwskazań przyjaźni świnek i królików. Mając króliki i świnki dla bezpieczeństwa powinniśmy unikać kontaktu świnek z moczem i bobkami królika, ale również z samym królikiem, wybiegiem i akcesoriami używanymi do opieki nad królikiem. Powinniśmy myć podłogi po wybiegu królika, zmieniać ubranie oraz myć ręce, zanim pójdziemy do świnek.

Kupując używane klatki po królikach czy gryzoniach, powinniśmy zawsze dokładnie je zdezynfekować i nie octem lecz silnymi środkami, najlepiej kilkoma różnymi – EC może przetrwać poza organizmem żywym co najmniej 4 tygodnie w temp. powyżej 22’C i kilka miesięcy w niższych temperaturach i większej wilgotności. Aby pozbyć się spor stosuje się utleniające środki dezynfekujące (3). Środki utleniające to te np. na bazie chloru (choćby ACE).

Decydując się na świnki z niepewnych źródeł przed łączeniem z naszymi warto zastanowić się nad wykonaniem badań na EC i lekarz weterynarii może mimo wyniku ujemnego zalecić profilaktyczne podawanie fenbendazolu.

EC jest zoonozą, może być zagrożeniem dla osób z obniżoną odpornością np. chorych na AIDS. U osób z prawidłowo funkcjonującym układem immunologicznym mogą pojawić się jednodniowe objawy grypopodobne i samoistne wyzdrowienie.

Najważniejsze to nie lekceważyć pierwszych objawów choroby u zwierzaka i na cito udać się do lekarza weterynarii. Im szybciej podane zostaną leki, tym większa szansa na mniejsze spustoszenie w organizmie świnki spowodowane przez pasożyta. Świnki EC-dodatnie, które przyjęły leki przed wystąpieniem objawów neurologicznych, najczęściej żyją jak świnki zdrowe. Otrzymując co jakiś czas kuracje lekiem mogą nigdy nie przechodzić epizodów choroby.

Świnka chora na EC https://youtu.be/9g4l1qFdd0c

Materiał pomogła opracować nam Pani dr Anika Bargiel-Madeja (Przychodnia Weterynaryjna REPTILIO) za pomoc serdecznie dziękujemy.

O dezynfekcji pisałyśmy tu ➡ https://m.facebook.com/swinkimorskiewiedzawobrazkach/photos/a.392243154963380/451586339029061/?type=3&source=54&ref=bookmarks

O życiu ze świnkami EC+ pisaliśmy tu ➡ https://m.facebook.com/swinkimorskiewiedzawobrazkach/photos/a.382218049299224/569586880562339/?type=3&source=54

©Świnki morskie - wiedza w obrazach

23/09/2021
23/09/2021
23/09/2021
15/09/2021

Address

Athlone
3818

Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Świnki Morskie - Kawia Domowa posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Videos

Share

Category


Other Pet sitting in Athlone

Show All