16/07/2023
🧐 ❗️ Canine Herpes Vírus (CHV)...egy több mint tizenkétéves küzdelem tapasztalása ❗️
Miért írom le ezeket a sorokat ? 👇🔞
Első sorban azért, hogy ha más kuvaszos is hasonló cipőben járna, vagy fog járni (idő kérdése, mert bármikor és bárhol össze szedhető) legyen egy viszonyítási alapja, könnyebben és hamarabb tudjon megoldást találni mint mi, és nem utolsó sorban tudja, hogy mivel van dolga.
Másrészt, mert meguntam már azt, hogy mindig a problémáknál a kuvasz tenyésztők hírzárlatot vezetnek be, féltve a kenneljük és saját hírnevét, fejüket a homokba dugva jó mélyen, gondolván, hogy majd azzal minden megoldódik.
Megsúgom…nem fog! Mert igenis a problémákról beszélni kell, még akkor is, ha netán csorbul a kennel hírneve! Én vállalom ezt is. Ennél rosszabb már úgysem lehet.
Lehetett hallani az évek során súlyos DP almot amit altatni kellett, epilepsziás almot, hirtelen elhullott kölyköket, szívbeteg, félvak almot stb… de nyíltan nem sokat lehetett ezekről olvasni.
Lehet(ne) így is…
Menjünk vissza az időben úgy 2006-ig, ugyanis akkor döntöttem el és kezdtem el fiatalon a kuvasz tenyésztésével foglalkozni. Azt hittem a kuvaszos világot meg tudom és meg is lehet változtatni. Lassan 17 év elteltével rájön az ember, hogy még nagyon sok mindent nem tud a kutyázásról.
Akik ismernek tudják, hogy egy kis tenyészet vagyunk, aki a minőségre törekedett és nem a mennyiségre (2008-tól átlagosan az elmúlt éveket tekintve 2-3 évente egy alom) a kuvaszt mint pásztorkutya szeretem és ennek tudatában is próbáltam tenyészteni az elmúlt évek alatt. Nem sok infrát látott alom született nálam, nem volt túl lihegve a fialtató hely, bíztam a természet szelekciójában, de ha kellett egy nagyobb alom létszám esetén mertem szelektálni, nem volt cumival felnevelt kölyök sem, ellenben az anya kutya, majd az alom mindent megkapott a legjobból amit tudtam adni nekik. Természetes úton fedeztettem mindig és mindentől ódzkodtam, ami nem az…máig!
Számtalan kennelünkben született kuvasz van most is nyáj mellett, ellátva azt a feladatot amire hivatott. (Bővebben itt: https://www.facebook.com/groups/2016252768635957)
Kennelünkben az első három alom 2008-2010 között született, Jászszépe Gálya alapító szukánktól, normális alomszámmal, egészséges kölyköket nevelt fel és kerültek el szerte a világban.
2011-ben változott meg minden. Teljes alom elhullás 48 h leforgása alatt (ha jól emlékszem 10 fölötti alomlétszám). A kölykezés teljesen rendben zajlott le, nem sok beavatkozást igényelt részemről, ellenben ami feltűnő volt az előző almokhoz képest az a kölykök viselkedése volt, éspedig:
• a kölykök nem száradtak fel 24 h múlva sem
• jellegzetes nyak tekerés, állandó rugdalózó mozdulatok mintha futnának álmukban (videó)
• jellegzetes eddig nem tapasztalt (utólag is mindig felismerhető) vinnyogás
• halva született, volt eset, hogy nem teljesen kifejlett kölykök
• hólyagok a hasfalon (fotó)
• nem volt szopás inger, még ha segítettem is nekik
• sárgás, híg hasmenés az első 24h-ban
• teljes, vagy 90%-os alomelhullás az első 48h-ban.
• szuka túlzott ingerült viselkedése.
Egy hulla kölyökből boncolás útján kiderült, hogy herpesz vírussal fertőzött. A létező interneten elérhető összes szakcikket a témáról végig olvastam (már 1986-ban is elég komoly leírás van róla: https://l.facebook.com/l.php?u=http%3A%2F%2F5mp.eu%2Ffajlok2%2Fkuvaszklub%2Fbucsy_kolyokhalal_www.5mp.eu_.pdf%3Ffbclid%3DIwAR2KB0vp6f4Tj8f3h8rAjfqNEJbs6aX4g12XY6DHlFZF4WQ08S_prBrWLdI&h=AT3utXzLcPVJ-oftEqybUFzOpr0lYkSiW0XQMh7fEJe6febmrwUQksUVi8oX2EVe-zHbhusIi3vohZXunA9-KvfUSYQJ1REBRTWjHte6yRWWjgvNLVm5EglDexF70XHxDfmLyQ)
,több állatorvossal beszéltem, más fajtát tenyésztőkkel akik már jártak hasonló cipőben.
Végkonklúzió: oltani kell, steril körülmények, minél melegebb a fialtatóban 35 C fok felett, ha lehetséges.
Következő alom: megismételt fedeztetés, oltva eurican herpes 205-el a leírtak szerint (tudtommal az egyetlen vakcina a herpesz ellen a piacon) tüzelés alatt, vagy a fedeztetés után 10 nappal és ismételt oltás a kölykezés előtt 10 nappal. Nyári alom, fialtatóban megfelelő meleg volt, 9 kölyökből 1 maradt életben. Ez volt a D betűs almunk. Teljes csalódás…
2013 augusztus: utolsó alma ennek a szukának. 9 született kölyök, kettőt megnyomott. Felnevelt 7 drb. makk egészséges kölyköt. Ők voltak az E betűsök.
Időközben elhoztunk egy teljesen idegen vérvonalú szukát vérfrissítés és fiatalítás céljából. Itt idővel csak súlyosbodtak a dolgok. Azonos helyen voltak tartva, falkában az előző öreg szukánkkal.
Neki összesen 4 alma volt, egyikben 4 kan maradt, majd a másikban 3 kölyök maradt. Ez mellett elhullott két teljes alom hasonló tüneteket mutatva mint az fentebb leírva.
Újabb próbálkozás: újabb szuka, hátha majd most! Természetesen falkában tartva a régi kutyákkal közösen. Együtt mozogtak, ettek, aludtak. Ki gondolta, hogy ez lesz a veszte.
Ennek a szukának elment egy teljes alom és kettő 90 %-os elhullással.
A kanok nem ugyanazok voltak, de azoknak mind volt már kölykük más szukáktól más tenyészetekben gond nélkül.
Utolsó próbálkozás pár napja született alom esetében a szuka oltva volt, a klíma megfelelő 35 fok minimum odabent a fialtató ládában, ellető helység sterilizálva stb. Tíz kölyökből három hulla, egy túlélő, ma tíz napos, ő most már nagy valószínűséggel meg marad.
Az elmúlt 12 évben született és elhullott kölykök aránya:
• pontos létszámot nem tudok kb. 65-70 kölyök.
• 80-85% elhullási arány.
• 3 szukától
Megoldás, tapasztalatok…létezik egyáltalán ?
• hiába új szuka a falkába, ha már a fertőzött felnőtt kutyáktól elkapta a vírust, mire almot hoztunk le tőle már fertőzött lett ő is. Tünetmentes egészen kölykezésig. Felnőtt kutyákon teljesen tünetmentes.
• Oltás !? Mai napig szkeptikus vagyok, hogy csak az oltás nem oldja meg ezt a problémát. Kell ide a nagyon meleg 36 C fok, vagy akár ez fölötti klíma a fialtatóban, nálunk nehezen kivitelezhető sokszor, infra, steril körülmények.
• Teljes állomány ki szelektálása. Létező felnőtt kutyák eltávolítása, kennel fertőtlenítés majd idővel új tenyész egyed hozatala. Kennelben több szuka kutya estében nagyon veszélyes tud lenni, hogy mindegyiknél jelentkezik ez, főleg, ha együtt vannak tartva a kutyák falkában.
• Kanok, akik fertőzött anyától születtek, vagy olyan egyedek mellett éltek, ahol fertőzött szuka volt (volt eset, hogy az anyja) simán tudtak almot lehozni és egyáltalán nem volt alom elhullás.
Hogyan tovább…?!
Ennyi év alatt sok mindent megpróbáltunk már és úgy látjuk nagyobb kudarccal, mint sikerrel így ennek értelme nem sok folytatni, egyelőre most még nem látjuk a kiutat, most egy kis szünet lesz, aztán látjuk mit hoz a jövő…de végleg azért nem tervezünk eltűnni.
✌️🤝👏 Legjobbakat kívánva minden tenyésztő kollégának!