Székely ló

Székely ló Ez az oldal a Székely Lovat Tenyésztők Egyesületének (SzéLTE) oldala. Célunk a székely ló fajta megmentése.

Kedves Barátaink!Örömmel és nagy büszkeséggel adjuk hírül, hogy Rombauer Tamás, egyesületünk tagja és tenyésztésvezetője...
21/08/2024

Kedves Barátaink!

Örömmel és nagy büszkeséggel adjuk hírül, hogy Rombauer Tamás, egyesületünk tagja és tenyésztésvezetője a tegnapi nap során Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetésben részesült.

A hivatalos indoklás szerint Rombauer Tamás, a Magyarországi Arablótenyésztők Egyesületének elnöke, a Bábolna Nemzeti Ménesbirtok szaktanácsadója, nyugalmazott igazgatója, arab telivér tenyésszemlék nemzetközileg elismert bírója a magyar lótenyésztés hagyományainak ápolásában, különösen az arab ló tenyésztésben, valamint az eltűnőben lévő székely ló genetikai örökségének megőrzésében vállalt szerepe elismeréseként kapta a díjat.

Szívből gratulálunk, és további (közös) sikereket kívánunk!

A SzéLTE csapata

Nagy nap a mai, Török Albert barátunk kitartó munkájának köszönhetően Győző nevű lovunk is indul a kézdiszentléleki lova...
15/08/2024

Nagy nap a mai, Török Albert barátunk kitartó munkájának köszönhetően Győző nevű lovunk is indul a kézdiszentléleki lovasijász bemutatón, ahol Kassai Lajos jelenlétében avatják föl az ottani pályát. Győző az első székely ló, akit ebben a műfajban is kipróbálunk. A gyereklovagoltatás, terápia, fogatozás után lássuk, hogy szerepel a lovasijász versenyen. Hajrá Győző!
https://www.hirmondo.ro/kovaszna-megye/husz-masodperc-alatt-minel-tobb-nyilveszovel-eltalalni-a-forgo-celpontot/?fbclid=IwY2xjawErXCJleHRuA2FlbQIxMQABHSyHBl0b6EjXFC-a-J9s_FMpoxDmiVxr5ncdN_CAIlKtSM4-W4CMuA26Lw_aem_2HYFmr_eDTlltkr3owbWww

Erdélyben jelenleg egyetlen, a világhírű Kasai Lovasíjászat kritériumainak megfelelő pálya működik, az is a Kerecsen Lovasíjászat Sportklub égisze alatt létrejött csibai Virág Lovasíjász Központban.

Kedves Barátaink!Beszámoltunk róla, mekkora siker volt a Mentsük meg a székely lovat! rendevénysorozat, melynek szellemi...
13/08/2024

Kedves Barátaink!

Beszámoltunk róla, mekkora siker volt a Mentsük meg a székely lovat! rendevénysorozat, melynek szellemi hozadékán túl anyagi haszna is volt. Az esemény kapcsán befolyt összegből – melyet ezúton is hálásan köszönünk – szűkösen sikerült lovaink számára egy pár új versenyhámot és egy magyaros sallangkészletet vásárolnunk.
Ez nem is annyira triviális feladat: az első gondolata hozzánk hasonlóan mindenkinek használt és elérhető árú hám lenne, azonban lovaink méretében használt hám Magyarországon nem kapható...
Végül Pál Gyula szíjgyártó mester jóvoltából méretre gyártott hámokhoz jutottunk. A gyönyörű magyaros sallangkészlet Hidvégi Miklós bácsi keze munkáját dícséri. Az ilyen típusú sallangokról Pettkó-Szandtner Tibor tábornok, olimpiai aranyérmes fogathajtónk is hosszasan ír az azóta is alapműnek számító A magyar kocsizás című könyvében. (Szeretettel ajánljuk olvasásra!)
A lovak betanítás alatt vannak, remélhetőleg hintó elé fogva is megállják majd a helyüket.

Kedves Barátaink!Nyulas Imre, az Erdélyi Kunfakó Egyesület elnöke hiánypótló kezdeményezésének és brilliáns szervezéséne...
04/08/2024

Kedves Barátaink!

Nyulas Imre, az Erdélyi Kunfakó Egyesület elnöke hiánypótló kezdeményezésének és brilliáns szervezésének köszönhetően vehettünk részt a szencsedi T.R.E.C. ügyességi lovasversenyen.
Ez egy kétnapos, három számból álló, Franciaországban kifejlesztett versenytípus (Techniques de Rondonnée Équestre de Compétition), melyen a versenyzők és csapatok tájékozódási tereplovaglásban, ügyességi pályán és egy tempó kontrollnak nevezett, lényegében a ló belovagoltsági és összeszedhetőségi fokát mérő versenyszámban vethetik össze tudásukat.
Nagyon hálásak vagyunk, hogy meghívást kaptunk erre a versenyre, az egész igazán emelkedett légkörben zajlott, és a négy kászoni gyermek számára óriási élmény volt.
Tekintettel a kászoni lovasoktatás rövid múltjára, a versenyre nem a dobogó várományosaiként mentünk, mindazonáltal a gyerekek és a lovak is messze a várakozásokon felül teljestettek. Egy-egy részfeladatban még az első három között is szerepeltek. Megélhették, hogy náluk sokkal jobbak, de gyengébbek is nagy élvezettel versenyeztek, s mindez ösztönzőleg hatott rájuk.
A gyerekeknek gratulálunk, a fölkészítést Mihály Lóránt végezte, köszönjük a munkáját!

"Lóháton mindenki egyforma!" - A székely ló mint terápiás állatKedves Barátaink!Egyesületünk célja a székely ló megmenté...
22/06/2024

"Lóháton mindenki egyforma!" - A székely ló mint terápiás állat

Kedves Barátaink!

Egyesületünk célja a székely ló megmentése, mely azonban nem öncélú tevékenység: hisszük, hogy a székely lónak jövője van. Ezt bizonyítja a tény, hogy a székely lovak kiválóan helytállnak nem csak a mindennapi munkák elvégzésében, a lovasturizmusban, a gyermek-lovagoltatásban, hanem terápiás állatokként is nagyon jól használhatók.
Az alábbiakban Costoiu Sándor csíkszentsimoni pszichológus írását közöljük, aki székely lovakkal végzett terápiával segít elsősorban autista és Down-szindrómás gyermekeknek:

NEW LIFE Therapy Lovasterápiás Sportegyesület célja a lovaglás és a terápia ötvözése, ami a fizikai és mentális jólét javításában segít. Kiemelt figyelmet fordítunk az egyéni szükségletekre, és a megszerzett tapasztalat segítségével támogatjuk a fejlődést. Jelenleg a Szent László Lovardában (Csíkszentsimon) 2 terápiás székely lóval dolgozunk, de már kiképzés alatt van a harmadik is.
🐴A székely lovat különösen is alkalmassá teszi a terápiában való aktív segítésre, hogy közepes testméretű (gyerekeknek ideális), erős és strapabíró lófajta. Jellemzője a szép fej és erős hát, valamint a jó temperamentum.
🐴A székely ló terápiás állatként segíthet a pszichés és fizikai fejlődésben, például autizmus vagy mozgásszervi problémák esetén. A lóval való interakció elősegítheti a bizalom és az önbizalom fejlődését. A terápiás lovaglásnak pozitív hatásai vannak, az egyensúly, a koordináció és az izomerő fejlesztése terén.
🐴Mivel a székely lovak rendkívül türelmesek és higgadtak, képesek alkalmazkodni a legkülönfélébb személyes szükségletekhez. A terápiás ló segít a terapeuta által irányított tevékenységek során, például a lovaglás vagy a lóval való interakció révén, elősegítve a kliens fizikai, érzelmi vagy szociális fejlődését.
A lovak érzékenyek az emberi hangulatokra, és együttműködő partnerként szolgálnak a terápiás folyamatban.

A terápiás Székely ló hasonló jellemzőkkel rendelkezik, mint más terápiás lovak! A terápiás lovaknak különböző tulajdonságoknak kell rendelkezésre állniuk az optimális terápiás hatás eléréséhez.
🐎Kiegyensúlyozott temperamentum - Nyugodt természet:
A terápiás lónak nyugodtnak, türelmesnek és kiegyensúlyozottnak kell lennie, hogy kezelni tudja a különböző helyzeteket és személyes szükségleteket. A terápiás székely ló vérmérsékletének hála igen hatékonyan vesz részt a terápiás tevékenységekben.
🐎Türelem:
A terápiás székely lovak türelmesek, mivel különböző egyénekkel dolgoznak, akik eltérő ütemben haladnak a terápiás folyamatban.
🐎Empátia és érzékenység:
Jellemző, hogy a terápiás lovak érzékenyek az emberek érzelmi állapotaira és reagálnak azokra, ezáltal segítve a terápiás kapcsolat kialakulását. A székely lovak ezen a téren is kiemelkedően teljesítenek, hiszen könnyen kerülnek kapcsolatba a gyerekekkel.
🐎Kiképzés és engedelmesség:
A terápiás lónak jól kiképzettnek és engedelmesnek kell lennie, hogy biztonságosan részt vehessen a terápiás tevékenységekben. A székely ló tanulékonysága jelentősen megkönnyíti a terepiás kiképzést is.
🐎Megbízhatóság és megbecsülés:
A lovaknak hosszú távú partnerként kell szolgálniuk megbízhatóan viselkedve a terápiás üléseken, és tiszteletteljes kapcsolatot kialakítva a terapeutával és a kliensekkel.
Ezen tulajdonságok együttesen hozzájárulnak ahhoz, hogy a terápiás székely ló segíthessen a terápiás célokat elérni, és pozitív hatást gyakoroljon az emberek fizikai és érzelmi jólétére.

Mindenkinek szeretettel ajánljuk a Costoiu Sándorral készült alábbi rövid interjút: https://hargitanepe.ro/hirek/szekely-gazda/lovasterapia

📚Könyvajánló📚Kedves Barátaink!Hamarosan kitör a vakáció, ezért szeretnénk Nektek olvasnivalót ajánlani a nyaralásokra.📖E...
17/06/2024

📚Könyvajánló📚

Kedves Barátaink!

Hamarosan kitör a vakáció, ezért szeretnénk Nektek olvasnivalót ajánlani a nyaralásokra.

📖Elsőként dr. Hankó Béla professzor úr 1943-ban írt Székely lovak című könyvét ajánljuk.
A szerző a Székelyföldön kitenyésztett lovakat mutatja be részletesen, sok képpel illusztrálva mondanivalóját. A könyvben a lótenyésztés történetével és a fajták sokrétűségével találkozhat az olvasó.

📖Már reklámoztuk, de ismét szeretnénk felhívni a figyelmet Bodó Imre, Hecker Walter és Surján György közös munkájára A székely ló című könyvre.
Rombauer Tamás, a Magyarországi Arablótenyésztők Egyesületének elnöke így fogalmaz a kötetről: "Ön, kedves Olvasó, egy olyan nagyszerű tanulmányt fog kezében, melynek szerzői nem szemlélői, hanem aktív részesei a székely ló megmentésének, felkarolásának. Csak Önön múlik, hogy a következő kötetnek, és ennek a gyönyörű, de nehéz kihívásnak részese legyen..."
(A könyv megrendelhető a [email protected] email címen.)

📖Végül, de nem utolsó sorban az angolul tudók számára is ajánlunk egy cikket, mely bár tudományos jellegű, mégis olvasmányos és izgalmas, címe: Matrilineal Composition of the Reconstructed Stock of the Szekler Horse Breed. (online elérhető: https://www.mdpi.com/2077-0472/13/2/456 )

Mindenkinek jó olvasást kívánunk!

Kedves Barátaink!Nem akármilyen élményekkel lehet gazdagabb az, aki lovas zarándoklatra adja a fejét. A lenyűgöző tájako...
11/06/2024

Kedves Barátaink!

Nem akármilyen élményekkel lehet gazdagabb az, aki lovas zarándoklatra adja a fejét. A lenyűgöző tájakon és a lovaglás örömén túl például egy kecskemama és a kisgidája életének megmentésében is részt vehet.
Erről szól az alábbi rövid videó ( https://www.youtube.com/watch?v=nstzjN70DYw ), mindneképpen ajánljuk megtekintésre!

(Nem utolsó sorban pedig felhívjuk a figyelmet arra is, hogy sokat elárul a székely lovak emberszeretetéről, vérmérsékletéről és megbízhatóságáról, hogy ezt a mutatványt is "szó nélkül" tűrték!)

09/06/2024

Kedves Barátaink!

Beszámoltunk róla, hogy a nyomtatott, valamint az online sajtó is sokat foglalkozott a székely ló megmentésének ügyével.
Rajtuk kívül a különböző rádió- (pl.: Kossuth-rádió, Mária-rádió stb.) és TV-műsorok (Duna, M1, M2, Buda környéki TV, Erdélyi Magyar TV stb.) is gyakran érdeklődnek munkánk felől.
Most ezek közül válogatva szeretnénk két beszélgetésre felhívni a figyelmet.
Az egyik a Mentsük meg a székely lovat! programsorozaton készült ( https://www.youtube.com/watch?v=uCUWj91UwcA ), a másikon dr. Bodó Imre, egyesületünk elnöke mesél a székely lovakról és az egyesületünk munkájáról ( https://www.youtube.com/watch?v=2UnLe3vMseg ).
Mindkét beszélgetést szeretettel ajánljuk megtekintésre!

Kedves Barátaink!Az alábbiakban dr. Bodó Imrének, egyesületünk elnökének beszámolóját olvashatjátok az idei lovaszarándo...
07/06/2024

Kedves Barátaink!

Az alábbiakban dr. Bodó Imrének, egyesületünk elnökének beszámolóját olvashatjátok az idei lovaszarándoklatról:

A Mereklye Egyesület kászoni lovasiskolájában oktatott gyermekekkel szerveztük meg 2024-ben is a lovas zarándoklatot. Idén hét gyermeket kísért három felnőtt, a hét gyermek közül három Böjte Csaba testvér kászoni házában nevelkedő gyermek volt. A falubeliek imaszándékait tartalmazó szalagot a magunkkal vitt keresztre ünnepélyes keretek között a templom előtti téren a plébános és a polgármester tűzte fel. Idén a tavalyinál is ünnepélyesebb volt az indulás: csatlakozott hozzánk a háromszékiek gyalogos és lovas zarándokcsapata is. Zengett a “Jöjj Szentlélek Úristen” és a “Boldogasszony anyánk”.
A pénteki 8 órás lovaglást két hosszabb pihenővel szakítottuk meg: a Rugát-tetőn és a Nyergeli-dombon. A Rugát-tetőn Fülöp László atya, a kászoni plébános tartott rövid elmélkedést, a Nyergeli-dombon pedig Csapai Árpád atya, egyetemi lelkész beszélt hozzánk. Mindkét elmélkedés, és rövid ima nagyban hozzájárult ahhoz, hogy az összes résztvevő átérezze: nemcsak lovas kaland, de valódi zarándoklat, amin részt veszünk. Dr. Nagy Tibor szervezésével még frissítőkkel is kiegészült a Nyergeli dombi pihenő.
A somlyói nyeregbe este 5 óra tájban érkeztünk, ahol már gyülekeztek a lovas zarándokok. Idén 385 lovas zarándok gyűlt össze, akiket hatórakor ünnepélyes keretek között helyi lelki emberek és politikusok is köszöntöttek, majd az oltár mellé elhelyeztük a magunkkal hozott imaszándékokat tartalmazó szalagokat az összes lovas zarándokkal együtt.
Idén is Csobotfalván a Kultúrházban kialakított zarándokszálláson aludtunk, és szombat délben gyalog mentünk az ünnepi misére. Fölemelő élmény volt a fegyelmezetten résztvevő sok százezer ember látványa.
Vasárnap délelőtt indultunk haza. Az egész lovas zarándoklat mindenféle baleset nélkül, rendkívül jó hangulatban, és a gyönyörű tájak bűvöletében telt.
Büszkék vagyunk rá, hogy a hagyománnyá váló gyerekkel megrendezett lovas zarándoklatnak számos szinten van hatása a falu életére. A fegyelmezett lovas vonulás, az útközben énekelt énekek, a magasra emelt kereszt a falu szalagjaival és a beiktatott szellemi-lelki útravalóval is megtűzdelt pihenők, a falvakon áthaladva a fogadtatás és a köszönés (dícsértessék a Jézus Krisztus) belevésődnek a gyerekek fogékony lelkébe. De a falubeli felnőttek számára is érték az egész közösséget képviselő zarándoklat szervezése.

Kedves Barátaink!A székely ló mérete és vérmérséklete okán kifejezetten alkalmas gyermeklovagoltatásra, így a kászoni tö...
05/06/2024

Kedves Barátaink!

A székely ló mérete és vérmérséklete okán kifejezetten alkalmas gyermeklovagoltatásra, így a kászoni törzsménes körül gyakran megfordulnak gyerekek is. (Úgy Böjte Csaba testvér házából, mint a falubeliek közül.)
Éppen ezért versenyt hirdettünk a gyerekek között: aki az adott hónapban a legjobban sikerült fotót készíti a székely lovakról, az jutalomban részesül, a fényképet pedig közzé tesszük itt a Facebook-oldalon is.

Rengeteg fotó érkezett, így a bírálóbizottság csak nehezen tudott döntést hozni, de végül két kép kiválasztása mellett döntött. A május hónap tehát holtversenyt hozott, s mivel a fő esemény a pünkösdi búcsú volt, így a fényképek is ehhez kapcsolódnak.
Az első képet Bindileu Krisztián, a másikat Bocskor Dávid készítette, gratulálunk nekik!

Nekik is, és a többieknek is köszönjük a képeket, és várjuk a továbbiakat!

04/06/2024
17/05/2024
Kedves Barátaink!Közeledik Pünkösd, melyre a rengeteg ember mellett immár hagyományosan a székely lovak is Csíksomlyóra ...
14/05/2024

Kedves Barátaink!

Közeledik Pünkösd, melyre a rengeteg ember mellett immár hagyományosan a székely lovak is Csíksomlyóra zarándokolnak.

Az alábbi kép 1905-ben készült a csíksomylói nyeregben, jól láthatóak rajta az éppen érkező lovas zarándokok.

Egyesületünk immár több éve szervez lovas zarándoklatokat.
(A napokban feltöltjük az ekkor készült képeket is, valamint természetesen beszámolunk az idei zarándoklatról is.)

Alább dr. Radó Gábor visszaemlékezését olvashatjátok a 2023-as útról:

Pénteken napfényes késő tavaszi reggelen nyergeltünk. Nyolckor a templom előtt Tisztelendő Úr megáldotta a keresztet, a lovasokat és a lovakat. A keresztet, melyre a plébános úr és Kászon polgármestere közösen tűzték fel a falu imaszándékait hordozó szalagokat, István főlovász vitte, a kíséret: Bíborka a főlovász leánya, egyben tízévesen a csapat legfiatalabb tagja, öt kászoni legény és szerénységem. Az öt legényből három Böjte Csaba kászonimpéri fiaiból került. Ütemesen haladtunk a szép tavaszi reggelen, átkeltünk az Úz völgyén, és ahogy felértünk a Rugát tetőre, kitárult előttünk az egész alcsíki medence. Amíg a Nyergeli dombra értünk, a székely lovasság hagyományos gyülekező helyére, három vihar is elkapott (az első jéggel), de mindig azonnal kitisztult, s a jó tavaszi napsütésben hamar megszáradt ló és lovas. A Nyergeli domb tetején további lovas zarándokokkal találkoztunk, a székely lovak orvosa, dr. Nagy Tibor pedig változatos italokkal fogadott. A somlyói Nyeregbe pontosan hatra érkeztünk, és csatlakoztunk az ott már gyülekező többi, mintegy háromszáz lovas zarándokhoz. Szép ünnepség után a pápai úton (a Nyeregből kelet felé levezető viszonylag meredek út) Csobotfalva legelső házában vettünk szállást és csaptuk ki a lovakat a jól elkészített karámba.

Házigazdánk Farkas Frigyes és családja székely vendégszeretettel étellel itallal fogadott. Ahogy a tornácon épp leültünk mintegy tizenhárom nyeregben töltött óra után, és az elsőt illantottuk a jóféle háziszőttesből, az erdőszélen megjelent három medve és három medvebocs, azzal a nyilvánvaló szándékkal, hogy lómustrát tartanak. Nagy hujogatásunkra és kiabálásunkra visszahúzódtak ugyan, de csak az erdőszélig. Azonnal megjelent viszont a szomszédos Piroska nevű szamár, akit gazdája egyenesen a medvéknek vezetett, közben utóbbiakat keresetlen, (és egyben idézhetetlen) szitkokkal korholta. Erre már eltűntek a medvék. (Másnap a gazda szerzetesnek öltözve ült a búcsúba vezető út szélén és kegyesen fogadta a hívek “dícsértessék”-ét.) Gazdánk telefonhívására perceken belül megjelent a rendőrség és a katasztrófavédelem; a (meg nem erősíthető) hírek szerint a két anyamedvét és a három bocsot befogták. Szombaton gyalog részt vettünk a pünkösdi misén a somlyói Nyeregben, délután a vásári forgatagban voltunk, ahol csatlakozott hozzánk dr. Bodó Imre is. Az estet a Fodor Házban illusztris társaságban, helyesen elkészített ételek és jól kezelt borok mellett töltöttük, míg a gyerekek már az igazak álmát aludták, jó beszélgetéssel, még dalra is fakadtunk. Vasárnap tizenegy tájban nyeregbe szálltunk és a Hosszúaszó völgyön, Bánkfalván keresztül ismét a Rugát tetőn voltunk. Kis kitérőt tettünk Szín János esztenájához, ahol kitűnő vendéglátóhelyet ismerhettünk meg és kiváló friss ordát kaptunk. A szemben lemenő nap fényében csodálhattuk a kitáruló Alcsíkot. Tíz nyeregben töltött óra után egy újabb tökéletes nap élményével sötétben érkeztünk vissza Kászonaltízbe.

Kedves Barátaink!Szerencsére nem csak a dokumentumfilmesek és a nyomtatott sajtó figyelt fel a székely ló visszatenyészt...
11/05/2024

Kedves Barátaink!

Szerencsére nem csak a dokumentumfilmesek és a nyomtatott sajtó figyelt fel a székely ló visszatenyésztésének hírére, hanem számos internetes (hír)portál is. Ezek közül szemezgetünk (érdemes őket megnyitni, mert az izgalmas írásokon kívül remek képek, sőt, videók is vannak a cikkekben):

A legfontosabb internetes beszámolók: A székely ló megmentése a Képmásban ( https://kepmas.hu/hu/szekely-lo-megmentese-az-orvos-aki-az-emberek-mellett-allatokat-ment ), A székely ló visszatenyésztése a magyarlovaskultura.hu-n ( http://old.magyar-lovaskultura.hu/erdely/szekely_lo.htm ), a Megőriznék és nemesítenék a rendkívül szívós székely lovat a székelyhon.ro-n ( https://szekelyhon.ro/aktualis/megoriznek-es-nemesitenek-a-rendkivul-szivos-szekely-lovat ) és az Ősi, megbízható, erős magyar lófajta fennmaradásáért küzdenek az agroinform.hu-n ( https://www.agroinform.hu/allattenyesztes/szekely-lo-lomustra-kaszon-osi-magyar-lofajta-59299-001 ). Meg kell említeni továbbá a Magyar segítséggel mentenék meg a rendkívül szívós székely lovakat című beszámolót a sokszinuvidek.hu-n ( https://sokszinuvidek.24.hu/mozaik/2022/09/19/szekely-lo-mentese-magyar-segitseggel/ ) és A székely ló című írást az erdelyilovas.ro weblapon ( https://friss.erdelyilovas.ro/2013/04/15/a-szekely-lo/ ). Az itthonrolhaza.hu portál is színes beszámolót közölt az egyesület munkájáról Ikonikus magyar állatfajták: A székely ló címmel ( https://itthonrolhaza.hu/ikonikus-magyar-allatfajtak-a-szekely-lo/ ). Utoljára pedig a Mentsük meg a székely lovat! eseményről számolt be a magyarnemzet.hu ( https://magyarnemzet.hu/tollhegyen/2024/04/historiank-lova ).

Mindegyik cikket szeretettel ajánljuk olvasásra!

Dr. Bodó Imre belgyógyász, hematológus, a Semmelweis Egyetem docense, amikor épp nem gyógyít, nem oktat vagy neves hazai és külföldi orvosi folyóiratokban publikál, akkor komoly erőfeszítéseket tesz a székely ló visszatenyésztéséért a székelyföldi Kászonban.

Kedves Barátaink!Beszámoltunk róla, hogy két dokumentumfilm is készült már a székely lóról, valamint a fajtamentési prog...
09/05/2024

Kedves Barátaink!

Beszámoltunk róla, hogy két dokumentumfilm is készült már a székely lóról, valamint a fajtamentési programról.
Hála Istennek nem csak a dokumentumfilmesek, hanem a nyomtatott sajtó is felfigyelt a munkákra, így több érdekes írás is született a (közel)múltban a témában.

Időrendi sorrendben először a Lovas Nemzetben jelent meg egy cikk Fajtamentés és fajtarekonstrukció (XXVI. évfolyam 12. szám), majd a Pegazusban Egy fajta rekonstrukciója: a székely ló címmel (XVII. évfolyam 1. szám).
Külön figyelmet érdemel a Magyar kultúra folyóirat lovakról szóló tematikus száma (XI. évfolyam 9. szám), mely A székely ló nyomában. Fajtarekonstrukció – egy sikertörténet küszöbén áll a kászoni törzsménes címen közölt terjedelmes cikket a munkánkról.

Mindegyik cikket szeretettel ajánljuk olvasásra!

Kedves Barátaink!A székely ló megmentése "nem pusztán öncél. Része a történelmünknek és hozzájárul teremtett világunk so...
07/05/2024

Kedves Barátaink!

A székely ló megmentése "nem pusztán öncél. Része a történelmünknek és hozzájárul teremtett világunk sokszínűségének megőrzéséhez" - fogalmazott dr. Nagy István agrárminiszter úr a Mentsük meg a székely lovat! rendezvényen.
Ezt mi magunk is így gondoljuk, ezért köszönjük szépen miniszter úr támogatását és elismerő szavait!
Alább olvasható a teljes beszéd:

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Kedves Vendégek!

Az író Fekete István szerint lovat eladni sokféleképpen lehet. Azt mondja, hogy a jó lovat ki sem kell vinni a vásárba, azért házhoz jönnek.
A közönséges lovat már vásárba kell vinni, aztán vagy beleszeret valaki, vagy sem. A rossz lovat eladni nehéz, és a rossz lovat jól eladni: művészet, sőt: tudomány. És bizony öröm is, melyet illik megünnepelni.
Arról azonban már nem szól az író, hogy mit kell tenni akkor, ha a jó lovat nem eladni akarjuk, hanem megmenti a fajtát az utókor számára.
Erre a választ a Székely Lovat Tenyésztők Egyesülete tudja. Évek óta azért dolgoznak, hogy a székely lovat visszahozzák a feledés homályából, és ezzel is hozzájáruljanak a magyar nemzeti lovashagyományok éltetéséhez.
Nemes feladatra vállalkoztak, és munkájuk valóban igazi művészet, tudomány, amelyet ma hálás szívvel megköszönünk, örömmel ünnepelünk és támogatunk.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Kedves Vendégek!

A történelemből számos híres lovat ismerünk: Bukephaloszt, Nagy Sándor lovát; Genitort, Julius Caesar lovát, akivel átkelt át a Rubicon folyón. Vagy a magyar csodakancát, az örökös futamgyőztest, a 150 évvel ezelőtt született Kincsemet. Mindez nem pusztán történeti tényadat, hanem ékes bizonyítéka annak, hogy milyen mélyen gyökerezik ember és ló kapcsolata.
Mi magyarok ezt talán minden más nemzetnél jobban tudjuk. Mondhatni zsigereinkben van a lovak szeretete és ezen nemes állatok iránt érzett megbecsülésünk. Nincs is ezen mit csodálkozni, hiszen a monda szerint Árpád fejedelem egy fehér lóval váltotta meg a morva fejedelemtől a termékeny pannon földet, a dús legelőket és a vizet.

Az pedig már tény, a régészeti kutatások is alátámasztják, hogy honfoglaló őseink
kistermetű, de hihetetlen nagy munkabírású lovakkal érkeztek a Vereckei hágón át a Kárpát-medencébe. Tudjuk azt is, hogy honfoglaló eleink lovai takarékosak, „kis fogyasztásúak” voltak, méretükből adódóan kevesebb zabot és szénát igényeltek. Nevüket nem őrizte meg a történelem, pedig segítették őseinket, hogy hazát találjanak és megvédjék földjüket. És nemcsak, hogy egyetlen állat neve sem maradt fent, még a fajta léte is veszélybe került az idők folyamán.

Azonban a Kárpátok hegyei között, zömmel Székelyföldön maradtak olyan lovak, amelyek hordozták az ősi magyar fajta jegyeit. És vannak olyan elkötelezett emberek, akik felismerték a székely ló jelentőségét, a történelemben betöltött szerepét. Időt, fáradságot nem kímélve évek óta azért dolgoznak, hogy megmentsék a székely lovat és vele a nemzet közös történetének, örökségének egy darabját. Mert a lóhoz és a magyarsághoz való ragaszkodás egy tőről fakad.

Ennek egyik szimbóluma maga a székely ló. Jó érzés tudni, hogy még itt él velünk. Sőt, köszönhetően a Székely Lovat Tenyésztők Egyesülete kitartó munkájának egyre több van belőlük.

Megmentése, a fajta tovább éltetése nem pusztán öncél. Része a történelmünknek és hozzájárul teremtett világunk sokszínűségének megőrzéséhez.

Ahogyan a Székely Lovat Tenyésztők Egyesülete is hirdeti, a székely ló alkatánál és jelleménél fogva kiválóan alkalmas gyermekek lovagoltatására, fogathajtásra, túralovagoltatásra és terápiás célra is. Vagyis a székely ló hozzásegít minket, hogy megismerjük, megértsük az állatokat, és ezáltal a természetet. Egy újabb kapcsolat teremtett világunkhoz.

Biztos vagyok benne, hogy erről Böjte Csaba, Csaba testvér fog majd nekünk beszélni, hiszen maga is elkötelezett a székely ló megmentése iránt. Főleg azért, mert ezeket a lovakat be lehet kapcsolni a gyermekek nevelésébe, és a Dévai Szent Ferenc Alapítvány otthonaiból székely lovakkal lovagolni is járnak a gyerekek.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim!

Nem könnyű feladatra vállalkozott a Székely Lovat Tenyésztők Egyesülete. Szinte a 24. órában vagyunk, hogy megmentsük a székely lovat. De valóban: olyan sok pozitív tulajdonsággal bír ez a fajta, hogy vétek lenne veszni hagyni. Remélem, hogy a következő években Székelyföldön és Magyarországon is egyre többen fogják tenyészteni e különleges állatot.

Az, hogy ma itt vagyunk és támogatjuk a székely ló megmentését, jelentős mérföldkő. Az mutatja, nemcsak múltja és jelene, de jövője is van a székely lónak. És vele együtt a magyar nemzetnek.

Köszönöm, hogy meghallgattak.

Amióta a székely ló FB-oldalt elindítottuk, sokan fordulnak hozzánk jogos kérdésekkel:❓ Mi ez a székely ló? És egyáltalá...
06/05/2024

Amióta a székely ló FB-oldalt elindítottuk, sokan fordulnak hozzánk jogos kérdésekkel:

❓ Mi ez a székely ló? És egyáltalán: miért kell megmenteni?
Íme a válasz, dióhéjban:
A II. világháborúig a székely ló volt a kilencedik magyar lófajta (biztos hallottatok a másik nyolcról, nónius, lipicai, kisbéri félvér, gidrán, furioso stb.). Törzskönyve, állami törzsménese, tenyésztő egyesülete volt, amelyek mind semmivé lettek a világégésben. A lóállomány jelentős része is elpusztult. De megmaradt azért néhány ló, drámaian csökkenő létszámban, eldugott helyeken a székely hegyek közt. A 24. órában fogtunk hozzá a fajta megmentéséhez.

❓Mi az értelme a székely ló megmentésének?
Ez a fajta minden lótenyésztő szakíró egybevágó véleménye szerint elegáns megjelenésén túl számos kiváló tulajdonsággal rendelkezett:
• Stabil lábszerkezet, kemény izületek
• Igen kitartó, hosszú távon is egyenletes teljesítmény
• Kiemelkedően jó takarmányhasznosítás ( = olcsó tartás)
• Nyugodt vérmérséklet.
Ha tehát hagynánk elveszni, a székelység évszázados (vagy inkább évezredes) tenyésztő munkájának eredménye tűnne el.

❓Na de, a fenti erények hasznosak voltak a történelmi hadászatban, mezőgazdaságban vagy fuvarozásban, azonban ma a lovat egyik területen sem használjuk. Mi értelme akkor a mentő akciónak?
Ma a lovakat elsősorban sport, hobbi, és rekreáció céljára használjuk. A székely ló a kisló kategóriába tartozik (nagyobb mint a póni, kisebb, mint a nagyméretű sport lovak). Így a csűcsteljesítményt igénylő ugróversenyeken vagy síkversenyeken nincs esélyük. Viszont a GYERMEKLOVAGOLTATÁS és túralovaglás terén kifejezetten előnyös ez a fajta mérete és vérmérséklete miatt. Tekintve a gombamód szaporodó gyermekeket célzó lovardákat, nem csoda, hogy világszerte a kislovak száma jóval gyorsabban emelkedik mint a nagy lovaké. A LOVAS TURIZMUSban hasonlóképpen előnyösek ezek a lovak, fenntarthatóságuk, kitartó teljesítményük, gyors regenerálódásuk miatt. Ráadásul a TERÁPIÁS LOVAGLÁSBAN is nagyon jól használhatóak.

❗️Végül álljon itt egy elvi/érzelmi érv is: e fajták ugyanúgy emberi munka gyümölcsei, mint pl. a középkori katedrálisok: esztétikai értéket hordoznak, mely nem csak őseink ízlésének felelt meg, de ma is gyönyörködtet. Megőrzésük ugyanolyan fontos, mint néprajzi hagyományaink vagy tárgyi kultúránk fenntartása. A fejlett nyugati társadalmak (többek között) emiatt mára felismerték a géntartalékok megőrzésének fontosságát.

❗️Reménykedjünk tehát, hogy sikerül megőriznünk a székely lovat, s nem kell majd gyermeklovardáink és a lovas turizmus számára jóval drágább pénzért nyugatról kislovakat beszerezni.

Kedves Barátaink!Hamarosan közzéteszünk egy hosszabb írást arról, hogy mi is az a Székely ló, milyen előnyei vannak más ...
04/05/2024

Kedves Barátaink!

Hamarosan közzéteszünk egy hosszabb írást arról, hogy mi is az a Székely ló, milyen előnyei vannak más lófajtákhoz képest, és miért érdemes megmenteni.

Addig is - mintegy előzetesként - ajánljuk Böjte Csaba atya gondolatait, aki szintén nagyon fontosnak tartja a Székely ló megmentését:

"Én a legkisebbeknek kisebb testvére próbálok lenni. […] Úgy látom, hogy a székely ló is egy olyan árva dolog itt a Székelyföldön, úgyhogy na, álljunk oda melléje! De ezen túlmenően hajdani diákjaink lovastúrákat szerveznek, és ők mondták, hogy sokféle ló van a lovasturizmusban, de nekik ezek a székely lovacskák jöttek be legjobban, mert ezek aprók, nyugodtak, gyereket is fel lehet ültetni a hátára, nem sokat fogyaszt – ez is egy fontos dolog: fenntartható. De a legfontosabb, amit mondtak, az volt, hogy egy hosszú túra után másnap ugyanúgy bevethető, tehát nagyon hamar regenerálódik.
Egy idős bácsi mondta, hogy huszonéves lóban már csak a székely ló van, mert a többi rég megdöglött, vagy le kellett vágni. Nagyon szívósak, kitartóak ezek a lovak, ezért úgy gondolom, hogy ezeken a gyönyörű székelyföldi hegyeken lovasturizmust szeretnénk fejleszteni, akkor jó lenne egy ilyen lovat kinemesíteni, vagy újból törzskönyvezni. A lovas panziók gomba módra nőnek, és bár lehet máshogy is túrázni, autóval, vagy akár télen sível, de a lovasturizmusnak - úgy gondolom - a Székelyföldön jövője van.
Ez hosszútávú gondolkodás, de úgy gondolom, hogy 10-20 év múlva lehet egy olyan törzsállományunk, amire majd azt fogják mondani, hogy: „Na, ez igen, ez az, amire gondoltunk!” Mindezt persze valahol el kell kezdeni, és én nagyon örvendek, hogy kollégáimmal bábáskodhatom a székely ló újra-törzskönyvezésének kezdeti lépéseinél."

Székely ló - most már kerámiából is. :)Köszönjük a támogatást Lőrincz Éva kerámia
01/05/2024

Székely ló - most már kerámiából is. :)
Köszönjük a támogatást Lőrincz Éva kerámia

Székely ló — most már kerámiából is! 😊
Kövessétek ti is a székely lovak megmentését!

Áprilisi csikók fotóival búcsúzunk az áprilistól. Jól indult a tavasz - jöjjön a még szebb nyár!
30/04/2024

Áprilisi csikók fotóival búcsúzunk az áprilistól.
Jól indult a tavasz - jöjjön a még szebb nyár!

Kedves Barátaink!Mivel a fajtamentési munka már több éve folyamatosan tart, de a facebook-oldalt csak most hoztuk létre,...
29/04/2024

Kedves Barátaink!

Mivel a fajtamentési munka már több éve folyamatosan tart, de a facebook-oldalt csak most hoztuk létre, számos izgalmas eseményről, történésről csak utólag tudunk beszámolni.

Ezek közül is kiemelkedik kettő:

2017-ben megjelent Daczó Dénes Székely lóra, székely című dokumentumfilmje.
A film, mely a XVIII. Lakiteleki Filmszemlén bronzdíjat, és az Agrárminisztérium különdíját is elnyerte, az alábbi linken tekinthető meg: https://www.youtube.com/watch?v=P6wjylOZNGA
(Daczó Dénes rendezésében 2020-ban újabb film jelent meg A székely ló címmel.)

2021-ben pedig megszületett A székely ló című könyv, melyről Rombauer Tamás, a Magyarországi Arablótenyésztők Egyesületének elnöke így ír:
"Ön, kedves Olvasó, egy olyan nagyszerű tanulmányt fog kezében, melynek szerzői nem szemlélői, hanem aktív részesei a székely ló megmentésének, felkarolásának. Csak Önön múlik, hogy a következő kötetnek, és ennek a gyönyörű, de nehéz kihívásnak részese legyen…
Minden ló iránt érdeklődő olvasó könyvespolcán ott a helye ennek az izgalmas tanulmánynak!"

A könyv a [email protected] e-mail címen megrendelhető.

Address

14
Plaiesii-de-Jos
537239

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Székely ló posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Business

Send a message to Székely ló:

Videos

Share