17/11/2024
Kedves Barátaink!
Többekben jogosan felmerült a kérdés, hogy ha a székely ló fajtát akarjuk megmenteni, hogy kerül a ménesbe egy arab telivér fedezőmén?
Az elmúlt két és fél évszázad során több erőfeszítés is volt a székely ló megmentésére és tiszta vérben való tenyésztésére. Valamennyi lótenyésztési szakember, aki a múltban ezzel foglalkozott, úgy látta, hogy a keleti jelleg – keleti vér – a székely ló speciális sajátossága, ezért ezt kell erősíteni. Erre a célra valamennyien az arab telivérrel történő cseppvér-keresztezést látták a legjobb megoldásnak. (Azt az eljárást nevezzük így, melynél csak egyszer keresztezik a nemesítendő állományhoz a nemesítő fajtát, majd vissza térnek az eredeti állományhoz, esetünkben a székely lóhoz.)
A legutolsó fajtamentésnél van ez legjobban dokumentálva, hiszen a Zsuki Ménesbe Pettkó-Szandtner tábornok a helyi székely mének mellé arab méneket is rendelt fedezőménnek (Gazal, Gazal-Kadina nevű arab mének szerepelnek az 1944. évi kimutatásban a Góbé és Gyimesközéplok nevű székely mének mellett).
Ezt a gondolatmenetet követjük vezető lótenyésztők tanácsai nyomán mi is, amikor a fajtarekonstrukciós programba a nagyon szigorúan válogatott helyi mének mellé egy bábolnai tenyésztésű, kicsi növésű, de egyebekben igen kiváló arab telivér mént, Hamad B-t is beválogattunk fedező ménnek. Hamad nemcsak méreteiben illik teljesen a székely ló típusba, hanem barátságos, nyugodt vérmérséklete, stabil lábszerkezete is eszményi választássá teszi a tenyésztési programban. Ezt az elméleti feltevést azóta több kiváló csikó igazolta. E csikók további tenyésztése természetesen a helyi, lassan növekvő számú állomány keretei között folytatódik – ez a cseppvér keresztezés lényege.
Hab a tortán, hogy Hamad B 2019-ben a romániai arab telivér vetélkedésen aranyérmes lett – ami végső soron igazolja, hogy Románia legkiválóbb arab telivér ménje a székely ló ménesben fedez.
A képeken Hamad B látható.